تاریخ انتشار : جمعه 23 دی 1401 - 12:26
کد خبر : 639

گسل شهر یاسوج فعال است/ بیشتر ساخت و سازها در مسیر گسل

گسل شهر یاسوج فعال است/ بیشتر ساخت و سازها در مسیر گسل
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: گسل شهر یاسوج فعال است و متاسفانه بیشترین ساخت و سازها در مسیر همین گسل انجام شده است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: گسل شهر یاسوج فعال است و متاسفانه بیشترین ساخت و سازها در مسیر همین گسل انجام شده است.
سید علی احمدزاده در نشست بم سفیر نوسازی که برای ایران قوی در شهر یاسوج برگزار شد، در نشست ویدئوکنفرانس با وزیر راه و شهرسازی با گرامیداشت یاد درگذشتگان حادثه دلخراش زلزله شهر بم گفت: سال ۹۹ زلزله ۵.۶ ریشتری شهر سی سخت، خسارات زیادی به بار آورد بنابراین باید از زلزله هایی که در کشور رخ داده برای مقاوم سازی بناها سرمشق و الگو بگیریم.
وی بر ضرورت مطالعات پهنه بندی و ریز پهنه بندی تاکید کرد و افزود: باید مطالعات در این زمینه هر چه سریعتر انجام و در اختیار مهندسان قرار گیرد.
احمد زاده شناسایی گسل های زلزله خیز در استان را مهم و حیاتی دانست و اظهار کرد: گسل شهر یاسوج فعال است و متاسفانه بیشترین ساخت و سازها در مسیر همین گسل انجام شده است که توجه به این مورد در کاهش تلفات ناشی از زلزله نقش دارد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در رسیدگی به شهرهای زلزله زده از روستاها غافل نشویم، مقاوم سازی روستاها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است لذا استفاده از تکنولوژی و مصالح نوین در ساخت و سازها در کاهش تلفات ناشی از زلزله موثر است.
احمد زاده با تاکید بر توجه به پدافند غیرعامل تصریح کرد: مهندسین ‌و ناظران باید وجدان کاری داشته باشند و قدر جایگاهی که در آن هستند را بدانند.
وی ادامه داد: شهرهای استان از جمله یاسوج، دوگنبدان، دهدشت، لیکک، چرام، لنده، سی سخت وسوق همه نیازمند اجرای طرح بازآفرینی هستند که ۹۱۳ هکتار بافت فرسوده و یک هزار و ۱۷۰ سکونتگاه در استان وجود دارد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اجرای ۴۵ طرح اجرایی و ساخت ۱۸ پروژه تکمیلی از سال ۹۶ تاکنون در بافت فرسوده استان، تاکید کرد: از سال ۹۶ تا ۱۴۰۰ تسهیلات بافت فرسوده ۴۰ میلیارد تومان بود اما اعتبار پیشنهادی امسال برای بافت فرسوده ۶۰ میلیارد تومان است ضمن اینکه به حداقل ۲۰ هزار تن قیر نیازمندیم.
احمد زاده به وضعیت شهر سی سخت بعد از زلزله سی سخت اشاره و تصریح کرد: تعداد واحدهایی که در این حادثه تخریب شدند یک هزار و ۶۹۰ واحد بودند که یک هزار و ۳۰۰ واحد با اعتبار ۳۸۷ میلیارد تومان بازسازی و به بهره برداری رسید.
وی بیان کرد: ۲۸۵ واحد در شرف تکمیل است و مالکان بقیه واحدهایی که احداث نشدند به دلیل مشکلات مالی و در مضیقه بودند نتوانستند کاری انجام دهند که این افراد مورد توجه قرار بگیرند و ۱۴٠ میلیون به سقف اعتبارات زلزله سی سخت برای افراد بی بضاعت اضافه شود.
احمد زاده درخواست هایی از وزیر راه و شهرسازی داشت که افزایش اعتبارات بازآفرینی شهری، افزایش تعداد محلات در طرح بازآفرینی شهری، در نظر گرفتن تمام بافت های فرسوده استان، افزایش سهمیه قیر استان برای تکمیل مبلمان شهری از جمله خواسته های استاندار از مهرداد بذرپاش بود.
وی ادامه داد: مرکز استان در محاصره رودخانه های مهریان، بشار وکبگیان قرار دارد ‌و در مواقع بحرانی شرایط مرکز استان پیچیده می شود لذا چند پل برای یاسوج تعریف کردیم که نیازمند اعتبارات برای تسریع در روند احداث پل های در دست ساخت ‌و آغاز عملیات احداث یکی دو پل دیگر هستیم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد خطاب به وزیر راه و شهرسازی گفت: برای ساخت مسکن طرح نهضت ملی مسکن در شهر یاسوج با مشکل زمین مواجه هستیم و با توجه به اینکه بیشترین متقاضیان در شهر یاسوج نام نویسی کرده‌اند بنابراین برای خرید زمین توجه ویژه به مرکز استان شود.
همچنین سید علی باب الحوائجی، نماینده طرح بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی از ارائه بسته های تشویقی برای نوسازی بافت های فرسوده در طرح بازآفرینی شهری خبر داد و گفت: هیچ محدودیتی برای بازسازی واحدهای فرسوده، ناپایدار و ناکارآمدی که قصد بازسازی دارند وجود ندارد.
وی افزود: زلزله در کمین است و می طلبد مردم از بسته های تشویقی استفاده و بناهای ناپایدارشان را پایدار کنند.
باب الحوائجی اظهار کرد: بسته‌های تشویقی طرح بازآفرینی شهری گسترده و چند بعد دارند که یک بعد آن اداری است و در زمان اخذ مجوزهای شهرداری و سازمان نظام مهندسی کاهش زمانی مد نظر گرفته شده است و بین دو هفته تا دو ماه نهایتا باید جواز ساخت صادر شود.
وی تصریح کرد: در بحث انشعابات هم هر ملکی که جزو بافت فرسوده و بنای ناپایدار محسوب می شود، انشعابات آن همچون آب، برق، گاز، فاضلاب و تلفن پایدار باقی می مانند و در صورتی که نیاز به افزایش انشعابات جدید داشته باشند درخواست ها در اسرع وقت پیگیری می شود.
نماینده شرکت بازآفرینی شهری کشور خاطرنشان کرد: در بعد مالی تخفیفاتی وجود دارد که یکی از آن ها تخفیف در حوزه صدور جواز ساخت است که تقریبا به ازای هر متر مربع جواز حدود ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد و شهرداری ها موظفند حداقل ۵۰ درصد این مبلغ را تخفیف بدهند.
باب الحوائجی ادامه داد: در شهرهایی همچون تهران شهرداری ۱۰۰ درصد تخفیف را داده است و در دیگر شهر ها نیز نیاز به مطالبه گری مردم و (NGO) است که شهرداری ها تخفیف ها را مبذول کنند.
وی از مردم و رسانه ها خواست یک سفیر نوسازی برای ایران قوی باشند و این بسته های تشویقی به اطلاع همه رسانده شود.
نماینده شرکت بازآفرینی شهری کشور ادامه داد: بحث زلزله شوخی بردار نیست و زلزله در کمین ما است و با توجه به ناپایداری های بناهای موجود در سطح کشور، بیش از ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، تا سال ۹۵در بناهای ناکارآمد سکونت داشتند که هم اکنون به ۲۲ میلیون نفر رسیده است.
باب الحوائجی بیان کرد: بیش از ۲۰ درصد سطح شهری شامل بناهای ناپایدار در کل کشور است و ۳۲ درصد مردم کشور در بناهای ناپایدار زندگی می کنند.
وی با تاکید بر اینکه زلزله در کمین است، افزود: مرگ همیشه برای همسایه نیست و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد وجدان مسئولان باید بیدار شود تا خانه های امن ایجاد شوند.

برچسب ها :

ناموجود