تاریخ انتشار : پنجشنبه 13 مهر 1402 - 12:22
کد خبر : 1462

گزارش رزمایش پهپادی ارتش/ پیام صلح و دوستی «ژوبین» و «آرش» برای کشورهای منطقه

گزارش رزمایش پهپادی ارتش/ پیام صلح و دوستی «ژوبین» و «آرش» برای کشورهای منطقه

رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش با پیام برقراری صلح و دوستی برای کشورهای منطقه برگزار شد. به گزراش امید مردم ،  رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش جمهوری اسلامی ایران که مراحل عملیاتی آن با رمز یا محمد رسول الله(ص) در گستره جغرافیای جمهوری اسلامی ایران؛ از آب‌های گرم خلیج فارس و دریای عمان در جنوب

رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش با پیام برقراری صلح و دوستی برای کشورهای منطقه برگزار شد.

به گزراش امید مردم ،  رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش جمهوری اسلامی ایران که مراحل عملیاتی آن با رمز یا محمد رسول الله(ص) در گستره جغرافیای جمهوری اسلامی ایران؛ از آب‌های گرم خلیج فارس و دریای عمان در جنوب تا مناطق شرق، غرب، شمال و مرکز کشور از بامداد سه‌شنبه ۱۱ / ۰۷ /  ۱۴۰۲ و با شرکت قریب ۲۰۰ فروند انواع پهپاد از یگان‌های منتخب نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران، قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‍الانبیاء (ص) و نظارت قرارگاه مرکزی خاتم‍الانبیاء (ص) آغاز شده بود، روز گذشته؛ چهارشنبه با دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده پایان یافت.

بکارگیری انواع پهپادهای شناسایی، رزمی، انهدامی و اخلالگر از نیروهای چهارگانه و اجرای انواع عملیات‌های پهپادی از جمله ویژگی‌های بارز این رزمایش بود که با دقت زیاد از سوی نیروهای شرکت کننده اجرا شد. این برای نخستین‌بار بود که یک رزمایش پهپادی آن هم به صورت دو طرفه در این سطح برگزار شد. شرکت حدود ۲۰۰ فروند انواع پهپاد در این رزمایش و همچنین گستردگی منطقه عملیات که تمام مناطق کشور، خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان را شامل می‌شد موجب پیچیدگی برگزاری این رزمایش بود از پهپادها و تجهیزات صددرصد بومی از جمله، پرنده‌ها، مهمات و سلاح، سامانه‌های فرماندهی و کنترل و سامانه‌های جنگالی پدافندی استفاده شد.

پهپادهایی که در این رزمایش به اجرای عملیات پرداختند و همچنین تسلیحات و محموله‌های اپتیکی، جنگالی و … توسط متخصصان ارتش جمهوری اسلامی ایران، صنایع وزارت دفاع و با همکاری بخش خصوصی به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان ساخته شده‌اند. در رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش نیز بخشی از اقدام ارتش در کنار فعالیت‌های رزمی، انجام اقدامات مردم یاری از قبیل راه‍اندازی بیمارستان سیار و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی بود.

در ساعات ابتدایی این رزمایش مشترک، پهپادهای مراقبتی و شناسایی از نیروهای چهارگانه ارتش، عملیات پایش مرزهای کشور و شناسایی اهداف مدنظر و تصویر برداری از منطقه عمومی رزمایش را با موفقیت انجام دادند. در این بخش از رزمایش پهپادهای چمروش، یسیر، صادق، پلیکان، ابابیل ۳، ابابیل ۴، ابابیل ۵، کمان ۱۲، یزدان، مهاجر ۲ و مهاجر ۶ با پرواز از پایگاه‌های پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران از نقاط مختلف کشور نسبت به رصد و شناسایی اهداف و همچنین مراقبت و پایش مناطق مورد نظر در مرزهای زمینی، هوایی و دریایی و همچنین آب‌های بین‌المللی اقدام کردند.

با توجه به توسعه توان پهپادی ارتش و انجام ماموریت‌های متنوع و متعدد پهپادی و لزوم هماهنگی این پروازها، شبکه فرماندهی و کنترل عملیات پهپادی ارتش در قالب قرارگاه ذوالفقار ارتش ایجاد و مدیریت و هدایت این پهپادها در قالب یک شبکه منسجم و هماهنگ انجام شد و تصاویر و اطلاعات کسب شده توسط انواع پهپاد های شناسایی و مراقبت به مرکز فرماندهی ارسال می‌شود.

در این رزمایش تعدادی زیادی از انواع پهپادهای ارتش در شرایط خاص و دشوار به کار گرفته شد و در حوزه‌های مراقبت و شناسایی، جنگ الکترونیک و رزمی مورد ارزیابی قرار گرفت. هم‌چنین دقت و قدرت تسلیحات، میزان مداومت پروازی، قابلیت‌های سامانه‌های هدایت و کنترل و توانمندی‌های رزمی پهپادها در این رزمایش مورد آزمایش و ارزیابی قرار گرفت.

امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش شناخت و ارزیابی قابلیت پهپادهای ساخته شده و نحوه بکارگیری انواع پهپادها با توجه به نوع ماموریت‌های محوله در مناطق مرزی را  از اهداف اصلی این رزمایش عنوتن کرد.

پهپادهای آرش، ابابیل و… از جمله پهپادهای استفاده شده در این رزمایش بودند؛ چراکه حداکثر برد مدنظر را به دست آورده‌اند.

نیروی زمینی ارتش در این رزمایش، پهپادهای خود را در ۷ استان مرزی کشور ارزیابی و آزمایش کرد و پهپادهای رزمی، انهدامی و مراقبتی ارتش برای انجام ماموریت به پرواز درآمده و عملیات پرواز گروهی را به نمایش گذاشتند.

سامانه راداری میان‌برد شهید جلیلوند جزو تجهیزاتی است که برای نخستین‌بار در رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش شرکت دارد و وارد فاز عملیاتی شده است.

رصد، شناسایی، کشف، درگیری و انهدام پرنده‌هایی که به منطقه رزمایش نزدیک می‌شوند از ماموریت‌های نیروی پدافند هوایی ارتش اعلام شده است و در این رزمایش مشترک پدافندی توانست با رادارهای ساخت کشورمان به خصوص سامانه راداری شهید جلیلوند که برای نخستین بار در این رزمایش به کار گرفته و وارد فاز عملیاتی شده است، در کنار سایر سامانه‌های راداری نیروی پدافند هوایی ارتش و شبکه یکپارچه پدافند هوایی به ماموریت خود عمل کرده و پرنده‌هایی که به سمت منطقه در حرکت بودند را شناسایی و رصد کند

سامانه شهید جلیلوند به منظور افزایش توانمندی کشف پدافند هوایی در برد متوسط طراحی و تولید شده که جزو رادارهای آرایه فازی محسوب شده و قادر است اهداف ریز پرنده با سطح مقطع‌های پایین را کشف و شناسایی کند.توان کشف اهداف در برد متوسط به صورت سه بعدی، قابلیت تاکتیکی واکنش سریع، مداومت کاری ۲۴ ساعته، استفاده از روش‌های نوین برای افزایش دقت زاویه سنجی و استخراج ارتفاع اهداف، پایداری عملیاتی و چابکی سامانه، قابلیت اتصال به شبکه یکپارچه فرماندهی و کنترل پدافند هوایی، بهره‌گیری از فناوری نیمه هادی و استفاده از امکانات ضد جنگ الکترونیک جزو سایر ویژگی‌های این سامانه راداری میان‌برد است.

در ادامه مرحله عملیاتی رزمایش مشترک پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران انواع پهپادهای رزمی از نیروهای چهارگانه ارتش اهداف مورد نظر در منطقه عمومی رزمایش را با استفاده از تسلیحات دقیق و نقطه‌زن مورد اصابت قرار دادند. در این مرحله از رزمایش، پهپادهای مهاجر ۶، کرار، کمان ۱۲، باور ۵ ، ابابیل ۴ و ابابیل ۵ با استفاده از تسلیحات دقیق و نقطه‌زن بومی از جمله بمب‌های قائم، موشک‌های الماس ۱ و بمب‌های MK-82 اهداف در نظر گرفته شده در منطقه عمومی رزمایش که شامل اهدافی شبیه‌سازی شده از مراکز فرماندهی و کنترل دشمن، مخازن سوخت، زاغه‌های مهمات، سامانه‌های راداری و موشکی، زیر ساخت های بندری و اماکن تجمع نفرات بود را با دقت مورد اصابت قرار دادند.

در این رزمایش هم‌چنین نوآوری‍هایی مانند رهگیری هوایی با هواپیمای بدون سرنشین مسلح توسط پهپادها و با مشارکت نیروهای چهارگانه ارتش انجام شد.

طراحی و تولید تسلیحات نقطه‌زن محمول بر پهپاد را از برنامه‌های مدون ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده است؛ افزایش قدرت آتش، برد عملیاتی پهپادها و همچنین در کنار آن استفاده از تسلیحات دقیق و نقطه‌زن در راستای راهبرد «یک تیر – یک هدف» جزء برنامه‌های دنبال شده طی سال‌های گذشته بوده که در قالب سامانه‌های سلاح محمول بر انواع پهپادها و پرنده های بدون سرنشین محقق شده است.

در ادامه اجرای مراحل اصلی و عملیاتی رزمایش، عملیات انهدام هدف راداری در منطقه عمومی رزمایش با بهره‌گیری از هوش مصنوعی با موفقیت اجرا شد. با شناسایی هدف راداری، این هدف با موفقیت توسط پهپاد ضد راداری امید مورد اصابت قرار گرفت.

در این رزمایش، از پهپادهای انهدامی آرش استفاده ویژه‌ای شده و این پهپادها اهداف دریایی و زمینی خود را به صورت گسترده و با موفقیت منهدم کردند.

اجرای سناریوی پروازی از قبل طراحی شده، مورد هدف قرار دادن اهداف مشخص شده توسط پهپادهای انهدامی و رزمی و به کار گیری بمب‌ها و موشک‌های قابل نصب روی پهپادها، جمع آوری اطلاعات به صورت سیگنالی و استفاده از محموله‌های اپتیکی در گستره جغرافیای کشور از غرب، جنوب غرب، شمال شرق و منطقه اصلی رزمایش، بخشی از اقدامات نیروی‌های چهارگانه ارتش در این رزمایش بود.

نقطه زنی و استفاده از بمب‌های هوشمند از ویژگی‌های بارز رزمایش تخصصی پهپادی ۱۴۰۲ ارتش بود، در این رزمایش سامانه‌های پهپادی انهدامی و رزمی توانستند کلیه اهداف پیش بینی شده را با استفاده از مهمات هوشمند و به صورت نقطه‌زنی مورد اصابت قرار دهند.

قابلیت پرواز جمع با استفاده از هوش مصنوعی از جمله اقدامات نوآورانه در حوزه پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود که قابلیت‌های عملیاتی و تاکتیکی منحصربه‌فردی را به ویژه در حوزه اجرای ماموریت‌های انهدامی به ارمغان آورده است.

شناسایی و عکسبرداری از نقاط حساس و حیاتی به خوبی توسط پهپاده انجام شد و اهداف واگذاری شده به نیروی هوایی نیز با مهمات هوشمند و پهپادهای انتحاری برد بلند مورد هدف و انهدام قرار گرفت. همچنین در این رزمایش با بمب قائم، موشک الماس و بمب k۸۲ محمول بر پهپاد کمان ۱۲ اهداف را به صورت دقیق مورد اصابت قرار گرفت.

در این رزمایش پهپادهای ارتقاء یافته که قابلیت تسلیح به موشک‌های هوا به هوا را دارند و برای درگیری علیه هرگونه اهداف پرنده متخاصم در هر ارتفاعی طراحی شده‌اند، پرنده‌های مهاجم را ابتدا رهگیری و سپس منهدم کردند. در این شیوه دفاع هوایی در کنار دو روش پدافندهوایی مرسوم در جهان که شامل پدافند زمین پایه و هواپایه باسرنشین است مفهوم جدیدی از پدافند با سبک پدافندهوایی هواپایه بدون‌سرنشین به جهانیان معرفی شد .

افزایش عمق دفاعی، ارتقاء ظرفیت پدافند تاکتیکی، انعطاف تغییر فضای درگیری پدافند از سکوی زمینی به سکوی هوایی، صرفه‌جویی در اقتصاد جنگ، افزایش قابلیت تحرک و جابجایی مؤلفه‌های توان رزم پدافندی و کاهش خطرات مربوط به استفاده از نیروی انسانی از ویژگی‌های برجسته این طرح است.

رهگیری و درگیری علیه پرنده هوایی با بهره‌گیری از پهپاد یک عملیات بسیار پیچیده است و اینگونه طرح‌ها و ابتکارات که به نوبۀ خود معادلات و شیوه‌های رزم را دستخوش تغییرات بنیادی می‌کند، منجر به ایجاد بازدارندگی فعال خواهد شد.

در این رزمایش، پهپادهای نیروهای چهارگانه ارتش با به پرواز در آمدن از نقاط خارج از منطقه عمومی رزمایش و طی مسافت قابل توجه از مبدا تا نقاط هدف، اهداف از پیش تعیین شده که شامل مراکز فرماندهی و کنترل، زاغه‌های مهمات، سامانه‌های موشکی و مخازن سوخت شبیه‌سازی شده دشمن بودند را با موفقیت و دقت مورد اصابت قرار دادند.

هم‌چنین در یک رزم هوایی، یک پهپاد در یک رویارویی هوایی، پهپاد دیگر را با موشک مورد هدف قرار داد  که این اقدام برای نخستین‌بار در کشور صورت گرفت و پهباد هدف منهدم شد.

در ادامه اجرای مرحله عملیاتی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش،  پهپادهای انهدامی نیروی دریایی ارتش شامل باور ۵، ژوبین و آرش که از مبدأ دریا و عرشه یگان‌های سطحی نیروی دریایی ارتش در قالب ناودسته پهپادبر این نیرو در نقاط مختلف به پرواز درآمده بودند، با طی مسافت طولانی اهداف خود در ساحل و دریا را با موفقیت مورد اصابت قرار دادند.

پایش و رصد محیط پیرامونی در دریا و همچنین شناسایی اهداف دریایی نیز از دیگر ماموریت‌هایی بود که توسط پهپادهای عمود پرواز چمروش نیروی دریایی ارتش و از مبدأ یگان‌های شناور انجام شد.

تمرین پرواز پهپادهای شناسایی نیروی دریایی ارتش فراتر از مرزهای دریایی و ایجاد اشراف اطلاعاتی برای یگان‌های شناور از دیگر ماموریت‌های اجرا شده در این بخش از رزمایش بود و تحرکات یکان های فرامنطقه ای از نزدیک رصد و مستند سازی شد.

 

هم‌چنین یگان‌های جنگ الکترونیک از نیروهای چهارگانه ارتش روش‌ها و راهکارهای جنگ الکترونیک را تمرین و اجرا کردند. عملیات اخلال ارتباطی زمین پایه در ارتباط پهپاد با ایستگاه کنترل زمینی و اخلال الکترونیک بر روی پهپادهای مهاجم نیروی حمله‌ور و کنترل این پهپادها به منظور جلوگیری از نفوذ به منطقه رزمایش از جمله اقدامات صورت گرفته در این بخش از رزمایش بود که  توسط نیروهای جنگالی حاضر در منطقه رزمایش تمرین شد.

در این مرحله از رزمایش، عملیات اختلال در ارتباط پهپادی به صورت هواپایه و توسط پهپادهای ابابیل ۴ و کمان ۱۹ با موفقیت اجرا شد. مقابله با تهدیدات متصور در عملیات پهپادی با استفاده از تجهیزات نوین جنگ الکترونیک زمین پایه و هوا پایه و همچنین سامانه‌های خود حفاظتی از دیگر اقدامات صورت گرفته در رزمایش مشترک پهپادی ارتش بود.

پهپاد کمان ۱۹ هم برای نخستین بار با انجام پرواز رزمی به چرخه عملیاتی این نیرو وارد شد و با پرواز از یکی از پایگاه‌های پهپادی ارتش در کشور جنگ الکترونیک و اخلال راداری به صورت هوا پایه را با موفقیت انجام داد.

امیر شیخ سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش پیام این رزمایش را برای ملت ایران و دوستان پیام دلگرمی و اقتدار و برای دشمنان این آب و خاک این دانست که بدانند اگر خیال خامی در سر داشته باشند، قدرت پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران تنها یکی از مشت‌های آهنینی است که بر سر آنها فرود خواهد آمد و باید خود را برای وجوه پنهان قدرت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز آماده کنند.

وی گفت: هم‌چنین پیام این رزمایش به کشورهای منطقه برقراری صلح و دوستی است.کشورهای منطقه باید بدانند که با تکیه بر توان و اتحاد و بدون نیاز به حضور کشورهای فرامنطقه‌ای و بازیگران نا امن کننده، جنگ طلب و اشغالگران می‌توانیم صلح و آرامش و امنیت را در منطقه حفظ کنیم.

وی اقتدار جمهوری اسلامی ایران برای برقراری و حفظ صلح در منطقه، بی اثر بودن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران با بهره‌مندی از سلاح‌ها و تجهیزات بومی و نمایش علمی و اقتدار ارتش در دفاع از میهن اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از جمله اهداف برگزاری این رزمایش عنوان کرد.

منبع ایسنا

برچسب ها :

ناموجود