تاریخ انتشار : سه شنبه 13 تیر 1402 - 8:10
کد خبر : 1270

کارخانه آرد یاسوج، نیازمند توجه ویژه دولت

کارخانه آرد یاسوج، نیازمند توجه ویژه دولت

کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز یاسوج به عنوان یکی از بزرگترین کارخانه‌های کشور در سال ۶۹ به بهره‌برداری رسید اما چندسالی است به دلایلی از جمله مشکل مالی دچار رکود شده است و تنها یک بخش از چهار حلقه تولید آن با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کند. کارخانه یاد شده در حالی با ۵۰ درصد

کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز یاسوج به عنوان یکی از بزرگترین کارخانه‌های کشور در سال ۶۹ به بهره‌برداری رسید اما چندسالی است به دلایلی از جمله مشکل مالی دچار رکود شده است و تنها یک بخش از چهار حلقه تولید آن با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کند.
کارخانه یاد شده در حالی با ۵۰ درصد ظرفیت خود در حال فعالیت است که جوانان بیکار این استان انتظار دارند، کارخانه با حمایت رئیس جمهور به رونق دوباره برگردد.
کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز یاسوج به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین واحد‌های صنعتی استان کهگیلویه و بویراحمد وابسته به سازمان اقتصادی کوثر به شمار می‌آید که تعدادی از فرزندان جامعه ایثارگری در آن مشغول به کار هستند.
ظرفیت تولید این کارخانه ۳۰۰ تن در شبانه روز بوده و در زمینی به مساحت یک هکتار در ورودی جاده سروک واقع شده است و به علت قرار گرفتن در نزدیکی سیلوی ذخیره گندم یاسوج به راحتی بدون هزینه زیاد حمل و نقل مواد اولیه خود را تأمین می‌کند.
همین یک ماه پیش بود که سازمان اقتصادی کوثر به خاطر زیان ده بودن این کارخانه تصمیم بر فروش آن گرفت اما با مخالفت‌های شدید مردم و مسئولان در استان کهگیلویه و بویراحمد روبرو شدند زیرا این کارخانه را میراثی مهم برای اشتغال فرزندان این خطه می‌دانند.
بیکاری و مهاجرت‌های بی‌رویه به استان‌های همجوار به خاطر نبود شغل یکی از معضلات کهنه‌ای است که جوانان کهگیلویه و بویراحمد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و تعطیلی و فروش این کارخانه هم دردی مضاعف بر این مشکل خواهد بود.
این کارخانه ۱۱ محصول می‌تواند تولید کند و با توجه به وضعیت استان از لحاظ بیکاری رونق این کارخانه به توسعه استان کمک می‌کند.
اکنون تنها با ۵۰ درصد ظرفیت بخش تولید آرد کارخانه، ۶۰ نفر در کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز یاسوج مشغول بکار هستند و مردم استان بخصوص جوانان بیکار انتظار دارند در آستانه دور دوم سفر رئیس جمهور توجه ویژه‌ای به این کارخانه شود و هر چهار فاز آن وارد مدار شود.
در شرایط فعلی اگر دولت بخواهد چنین کارخانه‌ای احداث کند هزاران میلیارد تومان اعتبار نیاز است بنابراین احیا و رونق این کارخانه بزرگ تا حد زیادی از هدر رفت بیت المال جلوگیری می‌کند.
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از مصوباتی که بر زمین ماند و تا الان نتوانسته‌ایم با آن کنار بیاییم بحث کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز یاسوج است.
سید احسان عسکری افزود: کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز و دکستروز در واقع چهار حلقه تولید دارد که این چهار حلقه به جز بخش آرد مابقی غیر فعالند.
وی عنوان کرد: هلدینگ سرمایه‌گذاری اقتصادی کوثر زیر مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران است و مکاتباتی با بنیاد شهید انجام شده و اعلام کردند چون در دور سفر نخست رئیس جمهور نبودیم این مصوبه را اجرایی نمی‌کنیم.
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: به خاطر همین این کارخانه را به مزایده گذاشتند تا آن را بفروشند و از مدار کار خارج شود.
عسکری ادامه داد: با مکاتباتی که با پیگیری‌های استاندار استان از وزارتخانه‌ها و دولت انجام شد و همچنین همراهی و مکاتبات رئیس دادگستری استان باعث لغو این مزایده شد.
وی تأکید کرد: هم اکنون این کارخانه یک مدیرعامل جدید دارد و پیشنهاد داده‌ایم و معاون رئیس جمهوری قول مصوبه‌ای مبنی بر اینکه ۱۲۰ میلیارد تومان تسهیلات برای این کارخانه تأمین کنند را پذیرفته‌اند.
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد:‌امیدواریم هر چهار خط تولید کارخانه را راه‌اندازی و به همراه افزایش درآمد استانی، اشتغال استان را هم بهبود ببخشیم.
مدیر کارخانه آرد و نشاسته و گلوکز یاسوج گفت: این کارخانه که زمانی یکی از پررونق‌ترین واحد‌های تولیدی کهگیلویه و بویراحمد بود اکنون تنها بخش آرد آن با ظرفیت ۴۰ تا ۵۰ درصد فعال است. رضا حسینیان افزود: در حال حاضر کارخانه آرد و نشاسته و گلوکز یاسوج تنها می‌تواند هزینه‌های تأمین مواد اولیه و دستمزد کارگران خود را تأمین کند.

برچسب ها :

ناموجود