تاریخ انتشار : یکشنبه 31 اردیبهشت 1402 - 0:05
کد خبر : 1100

هشداربرای بحرانی دیگر در استان؛ حمله ملخ ها به مزارع بویراحمد

هشداربرای بحرانی دیگر در استان؛ حمله ملخ ها به مزارع بویراحمد
بر اساس هشدارها ملخ های بومی به برخی از مزارع کهگیلویه و بویراحمد به ویژه در شهرستان بویراحمد هجوم آورده اند که خسارت های بسیاری با عبور این ملخ ها بر جای می ماند و در این رابطه مسئولان استانی در تلاش اند بتوانند این آفت را مهار کنند.

بر اساس هشدارها ملخ های بومی به برخی از مزارع کهگیلویه و بویراحمد به ویژه در شهرستان بویراحمد هجوم آورده اند که خسارت های بسیاری با عبور این ملخ ها بر جای می ماند و در این رابطه مسئولان استانی در تلاش اند بتوانند این آفت را مهار کنند.
ملخ ایتالیایی در ایران به نام ملخ بومی نیز مشهور است،در سال‌هایی که جمعیت این ملخ طغیان داشته باشد تمام پوشش گیاهی و سرسبزی اطراف خود را مورد تغذیه قرار می‌دهد و اگر گیاهان مورد حمله جوان باشد کاملاً آنان را از بین می‌برد.
در سالهایی که بارندگی پاییزه و زمستانه مناسب و هوا معتدل باشد، افزایش جمعیت ملخ‌های بومی وجود دارد و به مراتع حمله و به مزارع هم سرایت می کند.
تخم گذاری ملخ به صورت خوشه‌ای انجام می‌شود که در آینده منجر به تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملخ می‌شود و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.
ملخ‌های مهاجم تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
حمله ملخ به مزارع جدی است
مدیر جهاد کشاورزی در شهرستان بویراحمد می گوید: حمله ملخ به مزارع جدی است و اگر همه امکانات ادارات برای مبارزه با این آفت، به کار گرفته نشود دچار یک بحران خواهیم شد.
حمید محمدزاده اظهار کرد: تاکنون حدود یک هزار و ۳۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی بویراحمد درگیر حمله ملخ هستند که باید فکری جدی شود.
مدیر جهاد کشاورزی بویراحمد افزود: طبق رصد و پایش کارشناسان پهنه‌ها، کانون اصلی آلودگی در استان، روستای “کمک” در بخش لوداب است.
محمدزاده تصریح کرد: پایش و ردیابی کارشناسان جهاد کشاورزی بخش لوداب نشان می‌دهد که یک هزار و ۲۵۰ هکتار از مزارع زیر کشت غلات در این بخش به آفت ملخ آلوده شدند.
وی ادامه داد: جهاد کشاورزی به محض مشاهده آفت، عملیات مبارزه شیمایی را آغاز کرده و تاکنون در ۳۰۷ هکتار از مزارع این بخش سمپاشی‌های لازم را انجام داده و این عملیات ادامه دارد.
عملیات مبارزه با این آفت طوری انجام شود تا بوم سازگان منطقه آسیبی وارد نشود
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز با اشاره به شرایط محیطی برای طغیان و زندگی ملخ بومی، گفت: در سال‌هایی که بارندگی پاییزه و زمستانه مناسب بوده و هوا معتدل باشد، افزایش جمعیت ملخ‌های بومی وجود دارد و این آفت باید در کانون‌های آلودگی کنترل و مبارزه شود.
داریوش حصار ادامه داد: عملیات مبارزه شیمیایی با این آفت باید به گونه‌ای انجام شود که به بوم سازگان منطقه آسیبی وارد نشود.
وی بر ضرورت همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری، امور عشایر، محیط زیست، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و سایر نهادها و ارگان‌های دولتی برای همراهی و مشارکت در عملیات مبارزه با طغیان آفت ملخ تاکید کرد.
چنانچه دیر اقدام شود مزارع از بین می رود
فرماندار شهرستان بویراحمد بر تشکیل کمیته مبارزه با این آفت و همچنین برآوردی از میزان آلودگی، هزینه‌های لازم، تعداد سمپاشها و خودروهای مورد نیاز و امکانات نهادهای مختلف تاکید کرد.
شهرام مهدوی‌مطلق افزود: بعد از جمع بندی این اطلاعات، مراتب برای تصمیم‌گیری و اقدام لازم در اختیار شورای هماهنگی مدیریت بحران استانداری قرار خواهد گرفت.
وی تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی و ستاد بحران استان نیاز است پای کار بیایند و مبارزه با این ملخ نیاز به سمپاشی و تجهیزات آن دارد.
فرماندار بویراحمد تصریح کرد: چنانچه دیر اقدام شود مزارع در این منطقه به طور کلی نابود خواهند شد.
مبارزه با ملخ بومی در ۶۰۰ هکتار از مزارع کهگیلویه و بویراحمد انجام شد
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ملخ های بومی به برخی مزارع استان حمله کرده اندگفت: مبارزه با این آفت از ابتدای امسال تاکنون در سطح ۶۰۰ هکتار از مناطق مختلف انجام گرفته است.
حسین لایقی اظهار کرد:تا زمان حاضر هفت هزار هکتار از مزارع استان برای مقابله با آفت ملخ بومی ارزیابی و پایش شده که از این میزان سه هزار هکتار آن آلوده به این آفت بوده است.
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد:این اداره متولی و آماده انجام مبارزه با ملخ بومی در مزارع بهره برداران در مناطق مختلف استان است.
وی بیان کرد: بهره برداران در صورت حمله ملخ ها برای دریافت سم، تجهیزات به اداره جهاد کشاورزی مراجعه کنند تا با همراهی کارشناسان عملیات سمپاشی در مزارع آنان انجام شود.
سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
این استان ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۱۶۰ هزار هکتار آن زراعی است.
استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.

برچسب ها :

ناموجود