تاریخ انتشار : یکشنبه 16 مهر 1402 - 23:53
کد خبر : 1608

مزارع گوجه فرنگی در «کلاچو » ویروسی شد / ویروس « کرلی تاپ » درمان ندارد

مزارع گوجه فرنگی در «کلاچو » ویروسی شد / ویروس « کرلی تاپ » درمان ندارد

شماری از کشاورزان منطقه کلاچو شهرستان کهگیلویه اقدام به تهیه نشا گوجه فرنگی از یکی از استان های جنوبی کرده بودند که محصول شان به نوعی ویروس به نام «کرلی تاپ» گرفتار شده است، این بیماری در سطح این مزارع گسترش یافته و احتمال شیوع آن به زمین های همجوار هم شدت گرفته است. به

شماری از کشاورزان منطقه کلاچو شهرستان کهگیلویه اقدام به تهیه نشا گوجه فرنگی از یکی از استان های جنوبی کرده بودند که محصول شان به نوعی ویروس به نام «کرلی تاپ» گرفتار شده است، این بیماری در سطح این مزارع گسترش یافته و احتمال شیوع آن به زمین های همجوار هم شدت گرفته است.

به گزارش امید مردم به نقل از ایرنا، جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد نیز اعلام کرد که کارشناسان این سازمان برای بررسی این موضوع به منطقه اعزام شده اند.

یکی از کشاورزان منطقه کلاچو واقع در شهرستان گهگیلویه که از این نشا خریداری و کشت کرده است می گوید: بیش از ۱۰ میلیارد ریال برای کشت این محصول هزینه کرده است و اکنون این ویروس پخش شده و زمین های اطراف را هم ویروسی کرده است. محمد احسانی می افزاید: پس از مشاهده وضعیت موجود به اداره جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کریدم که به ما اعلام کرده اند باید کل کشاورزانی که از این نشا استفاده کرده اند، زمین ها و حتی لوله هایشان را منهدم کنند تا به فصل بهار نرسد و این ویروس منتشر نشود، چون این ویروس هیچ درمانی ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در این رابطه می گوید: اسم این ویروس کرلی تاپ است، هم اینک یک کارشناس به دادگاه معرفی شده که بازدید و بررسی های لازم را انجام دهد.

سید علی معتمدی پور افزود: احتمال های زیادی در خصوص شیوع این ویروس وجود دارد، ممکن است این ویروس داخل بذر بوده یا در منطقه بوده و انتقال داده شده و یا اینکه جریان چیز دیگری است.

وی ادامه داد: از نظر حقوقی باید مقصر مشخص شود، چنانچه بیماری قرنطینه ای باشد باید مبدأ و صاحب بذر پاسخگوی این قضیه باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: در بیشتر مواقع فردی که این نشا را فروخته مقصر است اما چنانچه نشاء به صورت قاچاق وارد شده باشد واردکننده مقصر است.

کارشناس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: تعداد معدودی از کشاورزان شهرستان کهگیلویه بدون هیچ گونه هماهنگی با جهاد کشاورزی از بوشهر نشا گوجه فرنگی آورده اند.

داریوش حصار افزود: بر اساس سیاست های جهاد کشاورزی و الگوی کشت سطح زیرکشت گوجه باید کم شود، همچنین اکنون کشت گوجه فرنگی خارج از فصل است و اراضی باید زیر کشت گندم یا کلزا برود.

وی تاکید کرد: کشت گوجه فرهنگی در شرایط فعلی توصیه نمی شود چون گوجه آب بر است.

کارشناس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: هم اینک کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک گیاهپزشکی سازمان جهاد کشاورزی استان به این موضوع ورود کرده و نمونه برداری کرده اند.

حصار بیان کرد: این ویروس هیچ درمانی ندارد و به مزارع هم جوار هم سرایت می کند، شدت آلودگی بالا است اما امید است ویروس را کنترل کنیم.

برچسب ها :

ناموجود