تاریخ انتشار : یکشنبه 1 مرداد 1402 - 10:04
کد خبر : 1364

مردم مطالبه گری و مسوولین چانه زنی کنند؛ اورژانس هوایی ، نیاز حیاتی برای کهگیلویه وبویراحمد

مردم مطالبه گری و مسوولین چانه زنی کنند؛ اورژانس هوایی ، نیاز حیاتی برای کهگیلویه وبویراحمد

کهگیلویه و بویراحمد؛ استانی کوهستانی و دارای جمعیت روستایی و عشایری فراوان ساکن در نقاط دور افتاده و سخت گذر، نیاز حیاتی به اورژانس هوایی دارد. به گزارش امید مردم تنها بالگرد اورژانس هوایی یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد روز دوشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۲ به همراه تکنسین‌ها و کادر پروازی در حال فرود در

کهگیلویه و بویراحمد؛ استانی کوهستانی و دارای جمعیت روستایی و عشایری فراوان ساکن در نقاط دور افتاده و سخت گذر، نیاز حیاتی به اورژانس هوایی دارد.
به گزارش امید مردم تنها بالگرد اورژانس هوایی یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد روز دوشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۲ به همراه تکنسین‌ها و کادر پروازی در حال فرود در روستای “سرآسیاب” دهستان” آجم” از توابع بخش “دیشموک” سقوط کرد.
کهگیلویه و بویراحمد با بیش از ۷۱۳ هزار نفر جمعیت دارای یک هزارو ۶۴۶ روستا با جمعیتی بیش از ۳۱۳ هزار نفر دارد که پراکندگی جمعیت در استان با توجه به فراوانی روستاها بالا است.
امروزه از آمبولانس هوایی برای انتقال مجروح، انتقال تجهیزات و نیرو بر بالین بیماران و مجروحان، ارزیابی حوادث از آسمان، انتقال اعضای پیوندی و تحویل داروهای اورژانسی گران قیمت و پادزهرها استفاده فراوانی می گردد.
امکان دسترسی به نقاط صعب العبور، مال رو و رساندن بیمار به مرکز درمانی در کمترین زمان از مزیت های اورژانس هوایی است که وجود اورژانس هوایی را برای این استان کوهستانی و دارای مناطق سخت گذر دوچندان می کند.
رئیس اورژانس کهگیلویه و بویراحمد روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با امید مردم اظهار کرد: با توجه به وضعیت توپوگرافی و سخت گذری جاده های استان وجود اورژانس هوایی در این خطه حیاتی است.
“جهانبخش وحدت نژاد” گفت: بالگرد معمولا در مناطق دورافتاده و صعب العبور استفاده می شود که نزدیک ترین پایگاه به مرکز استان در شهرستان مارگون حدود سه ساعت زمینی زمان نیاز دارد در صورتی که بالگرد این مسیر را نیم ساعت طی می کند.
وی تاکید کرد: رسیدن بر بالین بیمار در مناطقی از کهگیلویه و بویراحمد با بالگرد ۳۰۰ درصد کاهش می یابد چرا که در مناطق سخت گذر مسافت ۲ کیلومتر را آمبولانس شاید یک ساعت طی کند.
رئیس اورژانس تصریح کرد: بیماران خاص مثل سکته قلبی، مغزی، بیماران بدحال، مریض های تنفسی که حیات آنها زمان طلایی دارد اگر بهنگام نجات داده نشوند مرگ آنها حتمی است و یا مشکلات جبران ناپذیری برای آنها در پی خواهد داشت.
وحدت نژاد با اشاره به سابقه فعالیت اورژانس هوایی در استان گفت: در این هفت سال حدود یک هزار ماموریت درمناطق مختلف استان انجام داد که تعداد ساعت پرواز در هر ماه حدود ۱۸ و نیم ساعت است.
وی یادآور شد: مرگ مادر باردار جزو شاخص های سلامت یک استان است و تقریبا در استان مرگ مادران باردار در مناطق صعب العبور استان با وجود بالگرد هوایی به صفر رسید.
رئیس اورژانس درباره نجات تعداد بیماران از مرگ حتمی در این هفت سال گفت: از این یک هزار ماموریت و خدمات به بیماران حدود ۳۰ درصد از آنها را از مرگ حتمی نجات دادیم.
وحدت نژاد با اشاره به غایب بودن بالگرد در یک ماهه گذشته و حوادث و اتفافات برای مناطق سخت گذر استان گفت: مارگزیدگی، سقوط از ارتفاع و مادر باردار و بیماران بدحالی گزاش شد اگرچه خدمات اورژانسی به آنها ارایه شد مطمئنا در نبود بالگرد هوایی و خدمات دیرهنگام عوارض جبران ناپذیری برای بیماران دارد.
وی در پاسخ به درخواست بالگرد از استان های همجوار گفت: معمولا از ظرفیت شهرهای استان های همجوار همچون: شیراز، شهرکرد، بهبهان و بندرت از اصفهان برای خدمات اورژانسی هوایی آنها درخواست داریم که هرکدام توجیه های منطقی مبنی بر عدم ارایه خدمات به استان دارند.
نداشتن پایگاه و آشیانه ملکی را از چالش های اورژانس هوایی استان دانست و گفت: برخلاف خیلی از استان های کشور،دانشگاه استان از این پایگاه اختصاصی محروم است و در گذشته از ظرفیت فرودگاه یاسوج با پرداخت اجاره ماهانه استفاده شد.
وحدت نژاد ادامه داد: از هر بالگردی نمی توان بدرستی در استان استفاده کرد و با توجه به کوهستانی استان بالگردی که قدرت مانور خوب در شرایط متفاوت داشته و توانایی نشستن در هر نقطه ای بدون نیاز به “پد” را دارد، مناسب استان است. وی تاکید کرد: با توجه به موقعیت استان، نیازمند تلاش مسوولان ارشد استان برای تامین بالگرد هوایی هستیم و اگر هم بالگردی به استان اختصاص یابد لازم است سازمان های مختلف برای تجهیز پد بالگرد در مناطق دور دست استان، دانشگاه را حمایت کنند تا بالگرد به صورت ایمن نشست و برخاست داشته باشد.
حال با این شرایط اورژانس هوایی از نیازهای حیاتی برای مردم در استان کهگیلویه وبویراحمد است که عدم وجود آن میتواند خسارات جبران ناپذیری را به استان تحمیل نماید و می طلبد تا مردم در این زمینه بیش از پیش مطالبه گری و مسوولین ونمایندگان نیز چانه زنی نمایند تا هر چه سریعتر این نیاز حیاتی در استان برطرف گردد.

برچسب ها :

ناموجود