تاریخ انتشار : یکشنبه 16 مهر 1402 - 23:25
کد خبر : 1590

عبور از پیچ تاریخی نیازمند تحول است / باید با شجاعت نقاط ضعف خود را بپذیریم

عبور از پیچ تاریخی نیازمند تحول است / باید با شجاعت نقاط ضعف خود را بپذیریم

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در پیچ تاریخی قرار داریم که عبور از آن نیازمند تحول است، گفت: باید با شجاعت نقاط ضعف را بپذیریم و با عقلانیت آن را به نقاط قوت تبدیل کنیم. محمد باقر قالیباف که روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت مرحوم دکتر روستاآزاد حضور یافت، گفت که من در

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در پیچ تاریخی قرار داریم که عبور از آن نیازمند تحول است، گفت: باید با شجاعت نقاط ضعف را بپذیریم و با عقلانیت آن را به نقاط قوت تبدیل کنیم.
محمد باقر قالیباف که روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت مرحوم دکتر روستاآزاد حضور یافت، گفت که من در ایام بررسی برنامه هفتم صحن علنی مجلس را ترک نمی کنم، با این حال برای حضور در این مراسم با اشتیاق آمدم. مرحوم روستا آزاد را چند روز قبل از فوتش دیدم که راه رفتن و تکلم سختی داشت اما همچنان تلاش داشت با من در حوره حکمرانی و علم صحبت کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی به مقوله حکمرانی اشاره کرد و گفت: بعضی‌ها یا فهم درستی از جایگاه مقوله حکمرانی ندارند یا می‌خواهند از آن برای مقاصد سیاسی خودشان استفاده کنند و از این منظر حکمرانی را یک نظام سیاسی می دانند در حالی که در یک نظام سیاسی شیوه‌های متعدد حکمرانی را می‌توان اجرا کرد.
قالیباف بیان کرد: اگر الگوی شیوه‌های حکمرانی ما از نظریه و نظام سیاسی فاصله بگیرد کارآمدی خود را از دست می‌دهد. مرزبندی ما با سیاستمداران جداست و ما معتقد به مردم سالاری دینی ذیل جمهوری اسلامی هستیم که برگرفته از دین و بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی است. بر این اساس ما هر گونه مردم سالاری که به تحقق دین کمک نکند را مردود می دانیم.
وی یادآور شد: مردم سالاری دینی بدون مردمی سازی شکست می خورد چون سازنده حکمرانی است و حکمرانی بدون مردم کارآمد نخواهد بود اما نباید با خصوصی سازی اشتباه شود. مردم یعنی همه مردم نه فقط عده‌ای خاص که با ما هم حوزه هستند را در نظر بگیریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که حکمرانی ایمانی و انقلابی همه مردم را شامل می‌شود و نه تنها انقلابیون را؛ حکمرانی از نظر امیرالمومنین یعنی حاکم در خدمت همه مردم باشد ما تا بن دندان باور داریم که انقلاب اسلامی ایران ماهیت فرهنگی داشته است.حکمرانی مناسب آن نمی‌تواند فرهنگ پایه نباشد منظور از فرهنگ یعنی دیده شدن جنس فرهنگ در همه حوزه ها.
قالیباف اضافه کرد: ما حتی برای پروژه‌های عمرانی هم طراحی فرهنگی داشته باشیم و سپس پیوست عمرانی و اقتصادی و غیره در آن جاری شود. هنوز بعد از ۴ دهه رد پای فرهنگی را در حکمرانی نمی بینیم و در برنامه هفتم تلاش‌کرده ایم این موضوع دیده شود.
وی به بُعد انتظار کارآمدی در عرصه حکمرانی اشاره کرد و گفت: در هر کاری بدون حضور مردم کارآمدی یک سراب است و در دوره هایی از تجربه حکمرانی درباره ارتباط دانشگاه با صنعت خیلی حرف زده می‌شد. امروز باید بدانیم کل دانشگاه در خدمت حکمرانی باشد و دستگاه حکمرانی هم موظف است طبق نقشه راه دستگاه علم حرکت کند.
رئیس دستگاه قوه مقننه درباره حکمرانی دانایی محور که در زمینه فلسفه الهیات و هنر باید دنبال شود، توضیح داد: این بال دیگر حکمرانی در بخش‌های عمرانی و اقتصادی به شمار می رود و حرکت بدون این دو بال محال است. وقتی حرف از حکمرانی می‌زنیم از دو موضوع تشخیص علمی و تصمیم سیاسی سخن می گوییم که ترکیب این دو یک تاثیرگذاری را در کشور در دستگاه های محتلف حکمرانی ایجاد می کند.
وی اظهار داشت: در سالهای دهه ۹۰ به حکمرانی علم محور توجهی نشد هرچند دستگاه حکمرانی ما در پهنه داخلی طراحی می‌کند اما نباید نگاهش به افق داخل محدود شود و باید درک فرامرزی از حکمرانی داشته باشیم وگرنه حتی موفق به مهار تهدیدها نخواهیم شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار تاسف کرد که در موج جدید مهاجرت با پدیده وطن گزینی مواجهیم نه وطن گریزی؛ در دهه اخیر قوه عاقله ما در تهدیدهای خارجی بیشتر به ماندگاری می اندیشید تا توسعه داخل، بنابراین الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت عملا رها شده است و نمی توانیم چشم اندازی به پیشرفت به نخبگان بدهیم تا نقش خود را بدانند. چشم انداز و ویژن درستی ارایه نداده ایم.
قالیباف افزود: شاید هیچ کشور و نظام سیاسی در تاریخ به اندازه جمهوری اسلامی مورد تهاجم به اشکال مختلف قرار نگرفته باشد این طبیعی است که در برابر این تهدیدها از خودمان مقاومت نشان دهیم اما پیروزی کامل زمانی است که پیشرفت کنیم و دشمن بفهمد که نمی خواهیم بمانیم بلکه می خواهیم رشد کنیم مردم وقتی امیدوار می شوند که چشم انداز پیشرفت را ببینند.
او این را هم گفت که ما در عرصه علمی و نظامی پیشرفت‌هایی داریم اما در عرصه های فرهنگی و اقتصادی هم باید به موفقیت‌هایی برسیم و در پیچ تاریخی قرار داریم که عبور از آن نیازمند تحول است. باید با شجاعت نقاط ضعف را بپذیریم و با عقلانیت آن را به نقاط قوت تبدیل کنیم وقتی حرف از استقلال می زنیم باید مولد باشیم و قدرت معرفت و منزلت تولید کنیم. اگر قدرت و منزلت و معرفت و ثروت تولید نکنیم مطمئن باشید کشور مستقلی نیستیم و نمی توانیم استقلال خود را حفظ کینم.
رئیس مجلس شورای اسلامی بزرگترین چالش امروز را حکمرانی در بخش های مختلف عنوان کرد که ما کمبود امکانات و اختیارات نداریم در این بیش از ۴ دهه فهمیده ام چالش ما نوع مدیریت و حکمرانی است که باید دانشگاه در این مسیر حرکت کند.

برچسب ها :

ناموجود