تاریخ انتشار : سه شنبه 3 مرداد 1402 - 8:15
کد خبر : 1373

شهرداری یاسوج عاجز از ساماندهی سگ های ولگرد

شهرداری یاسوج عاجز از ساماندهی سگ های ولگرد

حضور گله‌ای سگ های ولگرد در خیابان های یاسوج موجب سلب آرامش و نگرانی مردم شده است. در صورتی که سگ های ولگرد خیابانی به هاری مبتلا باشند می‌توانند این بیماری را به انسان یا حیوانات دیگر منتقل کند و باعث مرگ آنها شود، اما حتی اگر هار نباشد هم احتمال تهاجم ‌آن به انسان

حضور گله‌ای سگ های ولگرد در خیابان های یاسوج موجب سلب آرامش و نگرانی مردم شده است.
در صورتی که سگ های ولگرد خیابانی به هاری مبتلا باشند می‌توانند این بیماری را به انسان یا حیوانات دیگر منتقل کند و باعث مرگ آنها شود، اما حتی اگر هار نباشد هم احتمال تهاجم ‌آن به انسان وجود دارد. حضور آنها در مناطق مسکونی می‌تواند به ایجاد رعب و وحشت در بین مردم به خصوص کودکان و آسیب به آنها شود.
مردم از مناطق مختلف شهر یاسوج ، نگرانی خود را از پرسه زدن سگ های ولگرد در خیابان ها ابراز و از مسوولان گلایه کردند.
یکی از شهروندان یاسوجی در شهرک امام حسین گفت: هر جایی که خلوت تر هست سگ ها پیدایشان می شود و گله ای حضور پیدا می کنند، زن و بچه ما اصلا امنیتی ندارند که بخواهند بیرون از خانه و در محله قدم بزنند.
یکی دیگر از شهروندان در منطقه کاشانی گفت: متأسفانه شب ها سگ ها بیشتر جولان می دهند و روشنایی خیابان ها نیز کم است. رسیدگی به هر دو مورد واجب است، خواهشا شهرداری پای کار بیاید و به این مسائل رسیدگی کند، مردم نیاز به آرامش و آسایش دارند.
در ایران طبق مقررات موجود شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مسئولیت ساماندهی سگ‌های ولگرد را به عهده دارند. این سازمان‌ها باید با ایجاد سرپناه و مراکز نگهداری، سگ‌های ولگرد را از محیط‌های انسانی جمع آوری کنند، به آنها واکسن بزنند و سگ‌ها را عقیم کنند تا جمعیت آنها بیشتر نشود.
با وجود اینکه ساماندهی سگ های ولگرد در سال گذشته در شهرداری یاسوج مصوب شده ولی هنوز این مصوبه اجرایی نشده است.
براساس آخرین آمار موجود از دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، سال گذشته حدود یک هزار و ۵۰۰ مورد حیوان گزیدگی در استان ثبت شده که آمار بالا و نگران کننده ای است. با وجود آنکه دامپزشکی استان برای عقیم سازی سگ های ولگرد اعلام آمادگی کرد ولی شهرداری همچنان این مصوبه را اجرایی نکرده است.
سال گذشته این موضوع مورد توجه جدی برخی مسوولان قرار گرفت و آیت الله حسینی نماینده ولی فقیه استان نیز بر لزوم رسیدگی به این موضوع تأکید جدی کرد، ولی باز هم کاری از پیش نرفت. دیگر چه کسی باید ابراز گلایه کند تا شهرداری پای کار بیاید؟ مشخص نیست شورای شهر چرا و به چه دلیلی انتخاب شده اند که حتی ساماندهی این حیوانات را هم به سرانجام نمی رسانند.

برچسب ها :

ناموجود