تاریخ انتشار : جمعه 23 دی 1401 - 12:34
کد خبر : 647

شهربازی های استان زیر ذره بین استاندارد

شهربازی های استان زیر ذره بین استاندارد
رعایت نکردن استاندارد ها در شهربازی ها آن ها را به شهربازی های مرگبار تبدیل می کند و هر لحظه امکان حادثه ای تلخ را برای فرزندان و کودکان مان به وجود می آورد.

شهربازی‌ها و پارک‌ های تفریحی محبوبیت زیادی دارند و یکی از مکان هایی هستند که کودکان و نوجوانان در کهگیلویه و بویراحمد به آن علاقه زیادی نشان می دهند اما غیراستاندارد بودن برخی از تجهیزات این شهربازی ها سلامت شهروندان را تهدید می کند.
شهربازی ها مجموعه‌ی گسترده‌ای از وسایل بازی و سرگرمی بوده که در مکانی روباز یا سرپوشیده، برای لذت بردن و تفریح ساخته شده است.
روز به روز بر تعداد شهربازی های روباز و یا سرپوشیده در شهرهای استان افزوده و تجهیزات و وسایل بازی جدیدی به آن ها اضافه می شود اما باید توجه داشت که در کنار ساخت امکانات جدید شهربازی و نصب این نوع امکانات به مقوله ایمنی توجه شود.
هر ساله شاهد حوادث ناگواری در حین بازی در این نوع امکانات سرگرمی هستیم که جلوگیری از بروز چنین حوادثی توجه به مقوله ایمنی در این بخش را دوچندان می کند.
رعایت نکردن استاندارد ها در شهربازی ها آن ها را به شهربازی های مرگبار تبدیل می کند و هر لحظه امکان حادثه ای تلخ را برای فرزندان و کودکان مان به وجود می آورد.
همین موضوع غیر استاندارد بودن تجهیزات شهربازی، در چند سال پیش منجر به کشته و زخمی شدن چند مادر و کودک در یکی از شهرهای کهگیلویه و بویراحمد شد و این خاطره تلخ هیچگاه از ذهن مردم پاک نخواهد شد.
شهربازی ها و ضرورت رعایت استاندارد
معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: وجود یک نقص کوچک در دستگاه ‌ها، وسایل تفریحی و بازی غیر استاندارد می‌تواند خسارات و حوادث جبران ناپذیری را برای خانواده ها و جامعه به همراه داشته باشد بنابراین تشدید نظارت ها را می طلبد.
احسان عسکری افزود: باید بررسی ها به درستی صورت گیرند تا شادی های کودکانه قربانی سهل انگاری ها در پارک های ناایمن نشود و جلو هر گونه حادثه ناگوار گرفته شود.
وی ادامه داد: طرح پارک آبی یاسوج به عنوان نخستین پارک آبی جنوب کشور به زودی به بهره برداری می رسد و مورد مردم استان و گردشگران از سراسر کشور قرار خواهد گرفت بنابراین نیاز است پیش از افتتاح استانداردهای لازم برای تجهیزات بازی آن با دقت بررسی شود.
عسکری ادامه داد: سلامت مردم در استفاده از وسایل بازی غیرایمن در پارک ها و شهربازی های کهگیلویه و بویراحمد باید مورد توجه قرار گیرد.

شهربازی ها زیر ذره بین اداره کل استاندارد
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: شهربازی های استان در دو مدل (گروه) بررسی می شود که گروه اول شهربازی هایی است که توسط شهرداری به بخش خصوصی واگذار می شود و به عنوان تجهیزات شهربازی از آن یاد می شود.
بهمن رحمتی افزود: در گروه دوم یک سری پارک هایی هستند که به آن ها فضاهای بازی کودکان که مستقیما زیر نظر شهرداری ها اداره می شوند که با این توضیحات ما در استان تجهیزات بازی شهربازی ها و تجهیزات زمین های بازی کودکان داریم.
وی تاکید کرد: ۱۵۹ تجهیز بازی در استان وجود دارد که ۱۰۴ مورد از آن ها هم تاییدیه فنی و تاییدیه مستندات گرفته اند یعنی دارای گواهینامه استاندارد اند.
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: تجهیزات بازی شهربازی ها باید در سه مرحله تولید، نصب و بهره برداری دارای تاییدیه استاندارد باشد.
رحمتی ادامه داد: از این ۱۵۹ مورد ۱۳۵ موردشان نقص فنی شان رفع شده و ۳۴ مورد از آن ها نقص فنی دارند و ۱۴ مورد هم پلمپ شده اند.
وی عنوان کرد: در حوزه تجهیزات شهربازی ها در استان مشکلی وجو ندارد یعنی تجهیزات شهربازی ها (در مکان های سر پوشیده و روباز) تا زمانی که استاندارد نگیرند اجازه فعالیت ندارد.

هیچکدام از زمین های بازی شهرداری های استان استاندارد ندارند
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۸۰ مورد بازدید از زمین های بازی استان انجام شده که حتی یک مورد استاندارد نداشته اند. رحمتی ابراز کرد: بصورت مرتب، کتبی اخطارهای لازم به شهرداری های کهگیلویه و بویراحمد داده شده است.
وی ادامه داد: آخرین اخطار هم به شهرداری های استان داده شده که نسبت به رفع اقدام کنند در غیر این صورت مراحل قضایی این امر پیگیری خواهد شد.
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: پارک آبی یاسوج که قرار است به زودی افتتاح شود نیز باید قبل از افتتاح نسبت به گرفتن تاییدیه های استاندارد برای تک به تک تجهیزات اقدام و بعد شروع به کار کند.
رحمتی تصریح کرد: طبق ضوابط قانونی، شهرداری های استان باید برای حفظ ایمنی و سلامت شهروندان از فعالیت تجهیزات پارک های بازی و فضاهای تفریحی که نسبت به دریافت گواهی ایمنی اقدام نکرده اند، جلوگیری کنند.
وی عنوان کرد: استاندارد بودن تجهیزات زمان خرید، هنگام نصب و در وقت بهره برداری ضرورت وسایل پارک های محله است که هم اکنون شهرداری ها موظف به خرید تجهیزات استاندارد هستند اما چند پارک محله ای که وسایل بازی کودک آنان در سال ها پیش خریداری شده بود شاخص های لازم از دیدگاه سازمان استاندارد را ندارند.
آن طور که مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه و بویراحمد می گوید: بازرسی مداوم از شهربازی های استان انجام می شود و در صورت مشاهده وسایل غیراستاندارد بخش خصوصی متولی این مراکز ملزم به جمع آوری آنان می شوند.
وی تاکید کرد: در صورت مشاهده تجهیزات غیراستاندارد در شهربازی های استان از سوی بازرسان اداره استاندارد این مراکز تفریحی پلمپ و تا زمان رفع نقص مجوز فعالیت به آنان داده نمی شود.
رحمتی با اشاره به اینکه دغدغه اصلی متولیان سازمان استاندارد کهگیلویه و بویراحمد برخی از تجهیزات فضاهای بازی پارک های محله ای استان است که از استانداردهای لازم برخوردار نیستند تاکید کرد:نیاز است تا شهرداری ها به این مساله توجه داشته و اقدام های لازم را در این خصوص انجام دهند.
وی همکاری شهرداری ها، اگاهی بخشی رسانه های ارتباط جمعی و فرهنگ سازی برای استفاده مردم از وسایل ایمن در پارک ها و شهربازی های کهگیلویه و بویراحمد را در کاهش بروز حوادث احتمالی موثر دانست.
رحمتی به شهروندان توصیه کرد که هنگام استفاده از دستگاه ها و تجهیزات بازی مستقر در شهر بازی ها از وجود گواهی بازرسی استاندارد که ضرورت نصب آن در فضای قابل مشاهده در مجاورت تجهیز مورد استفاده تعریف شده، اطمینان حاصل کنند و بدون مشاهده گواهی های بازرسی استاندارد، از استفاده از این تجهیزات خودداری کنند.// فهیمه قهرمانی

برچسب ها :

ناموجود