تاریخ انتشار : جمعه 23 دی 1401 - 12:43
کد خبر : 657

در کهگیلویه و بویراحمد/ گردشگری دومین رکن اقتصادی استان

در کهگیلویه و بویراحمد/ گردشگری دومین رکن اقتصادی استان
 حمایت از بخش خصوصی به ویژه سرمایه گذاران علاقه مند به ایجاد اقامتگاه های بومگردی ،تلاش برای تکمیل طرح های نیمه تمام، برپایی جشنواره های منطقه ای و افزایش امکانات فرودگاه یاسوج از برنامه های دولت برای شکوفایی دومین رکن ظرفیت اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد یعنی گردشگری است.

حمایت از بخش خصوصی به ویژه سرمایه گذاران علاقه مند به ایجاد اقامتگاه های بومگردی ،تلاش برای تکمیل طرح های نیمه تمام، برپایی جشنواره های منطقه ای و افزایش امکانات فرودگاه یاسوج از برنامه های دولت برای شکوفایی دومین رکن ظرفیت اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد یعنی گردشگری است. حوزه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد که با داشتن ۲۵۰ تفرجگاه طبیعی، ۳۰۰ بقعه متبرکه، ۷۷۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی در کنار جاذبه های مردم شناسی چون پوشش ها و گویش های محلی و آواها و نواهای محلی ظرفیت های خفته بسیار زیادی به منظور درآمدزایی از طریق گردشگری دارد که امید می رود با تحقق برنامه های دولت در مسیر شکوفایی قرار گرفته است.
این سرزمین کوچک معروف به اقلیم چهار فصل با وجود کوهساران، طبیعت بکر،هوای پاک و آبشار و چشمه سارها در کنار تنوع تولید محصولات کشاورزی خاص نظیر پسته کوهی، گل های زینتی،بلوط،پرورش کرم ابریشم و مزارع کشت زعفران مستعد توسعه گردشگری کشاورزی است به همین دلیل دولت در تلاش است تا با برنامه ریزی های دقیق به شکوفایی این ظرفیت مهم کمک کند.
کارشناسان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد می گویند:این استان با وجود ۱۴ منطقه نمونه گردشگری، داشتن یک هزار و ۷۵۰ روستا با صدها جاذبه چون بافت‌های تاریخی، طبیعی و آب و هوای متنوع ، زنان سخت کوشی که از دیرباز در کنار کار در مزارع به تولید محصولات صنایع دستی هم مشغول بوده اند می تواند یکی از مقاصد گردشگری جنوب کشور باشد. با این حال اما فعالان حوزه گردشگری اعتقاد دارند که با وجود ظرفیت های پرشمار اما صنعت گردشگری استان آنچنانکه باید و شاید نتوانسته برای فعالان درآمدزا باشد به همین علت مسئولان قصد دارند با تا با تلاش های گسترده برای ثروت آفرینی در این حوزه گام های بلندی بردارند. آنچنانکه مسئولان حوزه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد می گویند:حمایت از سرمایه گذاران بخش به ویژه افراد متقاضی ایجاد اقامتگاه های بومگردی از برنامه های اصلی دولت برای شکوفایی ظرفیت های گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد است.
گردشگری روستایی محور برنامه های دولت در حالی که صاحب نظران حوزه گردشگری اعتقاد دارند : مشاهده چوپانی گله های گاو و گوسفند در مراتع ، پرورش احشام، دوشیدن شیر،درست کردن کشک، برداشت و پاک کردن زعفران ، چیدن میوه های جنگلی، تداعی خاطره شیرین رویاهای دوران کودکی برای برخی شهرنشین ها و انبساط خاطر و آرامش روحی آنان از زندگی روستانشینی است امید می رود تلاش دولت برای توسعه گردشگری روستایی افزون بر ایجاد شغل های مستقیم به بهبود معیشت ساکنان روستاهای استان کمک کند. مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی به منظور ایجاد اقامتگاه های بومگردی و معرفی جاذبه های مستعد ثروت آفرینی در روستاها از راهبردهای دولت سیزدهم در حوزه گردشگری است. استفاده از اقامتگاه بوم گردی به معنای محل اقامت مسافر منطبق بر فرهنگ و جغرافیای آن منطقه است، در بوم گردی فرد با کمک صاحب اقامتگاه و راهنمایی های او به دل طبیعت اطراف می زند و سفری فراموش ناشدنی را تجربه می کند. سعید طالبی‌پور افزود: دولت مصمم است تا با پرداخت وام های ارزان قیمت برای راه اندازی اقامتگاه های بومگردی افزون بر ایجاد فرصت های شغلی جدید به افزایش درآمد اهالی مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد کمک کند. از آنجا که بیشتر اقامتگاه های بومگردی در مکان های بکر نظیر کلبه ای در دل یک جنگل، پلاژی در کنار ساحل و یا خانه ای سنگی در کوهستان قرار گرفته این مراکز اقامتی می تواند محلی برای رویاهای شیرین گردشگری نیز باشد.
وی با اشاره به اینکه اقامتگاه های بومگردی هم برای مهمانان و هم برای جوامع محلی فواید زیادی دارند،اضافه کرد: پولی که گردشگر با خود به منطقه می آورد به بهبود معیشت روستانشینان منجر می شود. طالبی پور تاکید کرد:اهالی روستاها می توانند با دریافت تسهیلات ارزان قیمت بانکی و مرمت خانه قدیمی خود به صورتی که سبک و سیاق سنتی آن حفظ شود از این طریق ثروت آفرینی کنند. وی یادآور شد: از دیگر مزایای اقامت در این امکان آشنایی با فرهنگ، معماری، آداب و رسوم، دسترسی به غذاهای ارگانیک، ترویج ساده زیستی و استفاده مناسب از طبیعت پیرامون محل زندگی است. وی ابراز کرد:هم اینک ۱۵اقامتگاه بومگردی فعال در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که سرمایه گذاران آنان به دلیل استقبال گردشگران درآمد خوبی در این مراکز کسب می کنند. مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد از آمادگی کامل این استان برای حضور در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران خبر داد. وی با اشاره به اینکه در نمایشگاه بین‌المللی تمام ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی معرفی می‌شود عنوان کرد: از تمام فعالان بخش خصوصی استان در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی برای حضور در نمایشگاه و معرفی بیشتر ظرفیت‌های خود در سطح بین‌المللی دعوت می شود.// فرزانه شریفی

برچسب ها :

ناموجود