تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 خرداد 1402 - 7:30
کد خبر : 1218

در نهضت ملی مسکن در کهگیلویه و بویراحمد؛ بانک ها بهانه تراشی می کنند

در نهضت ملی مسکن در کهگیلویه و بویراحمد؛ بانک ها بهانه تراشی می کنند
مدیر کل مسکن و شهرسازی می گوید: بانک‌های استان برای پرداخت نکردن تسهیلات بهانه تراشی می‌کنند و مشکلات پرداخت قرارداد‌ها به قوت خود باقی است.

مدیر کل مسکن و شهرسازی می گوید: بانک‌های استان برای پرداخت نکردن تسهیلات بهانه تراشی می‌کنند و مشکلات پرداخت قرارداد‌ها به قوت خود باقی است.

به گزارش امید مردم هر چند یکی از عامل‌های حرکت لاک‌پشتی نهضت ملی مسکن در کهگیلویه و بویراحمد، کمبود زمین در شهر یاسوج بود، اما کم‌کاری بانک‌ها مزید بر علت شده است.
نهضت ملی مسکن با هدف خانه‌دار شدن اقشار محروم و کم‌برخوردار در دولت سیزدهم کلید خورد. ابراهیم رئیسی یکی از برنامه‌های خود را ساخت چهار میلیون مسکن در طول چهار سال عنوان کرده بود.
احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز بارها بر اهمیت ساخت مسکن در استان تأکید کرده است. اما با این وجود کمیت مسکن ملی در استان لنگ می‌زند.
یکی از دلایل اصلی پیشرفت کند این پروژه در کهگیلویه و بویراحمد کمبود زمین در شهر یاسوج است. از طرفی ۵۲ درصد از متقاضیان مربوط به همین شهر هستند؛ از این‌رو طبیعی است که بخش زیادی از این پروژه بر زمین بماند.
اما حالا کم‌کاری بانک‌ها به این موضوع دامن زده است. چندی پیش در گزارشی خبری اعلام شد که بانک مسکن کهگیلویه و بویراحمد رتبه آخر را در پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن به خود اختصاص داده است. حالا نیز پیمانکاران از کم‌کاری بانک‌ها گلایه دارند.
عیسی شهامت معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اخیراً به عملکرد بانک‌ها انتقاد کرده و آمار آن‌ها در پرداخت تسهیلات را کند و لاک‌پشتی عنوان کرده بود.
در حالی که پیمانکار و سرمایه‌گذار زیادی در استان برای نهضت ملی مسکن وجود ندارد و پیمانکاران نهضت ملی در شهرستان گچساران به سختی پیدا شده و راه و شهرسازی استان با آنها قرارداد بسته است، اما حالا آن‌ها پشت درب بانک ایستاده و با جواب رد بانک روبرو شده‌اند. گفتنی است در شهرستان گچساران، با پیمانکاران مسکن ملی قرارداد بسته نمی‌شود این کم‌کاری بانک‌ها موجب نارضایتی آنها شده است.
تعلل بانک‌ها در عقد قرارداد نه تنها به گچساران بلکه به استان و بالاتر از آن به کل کشور آسیب می‌زند.
محمد راستا مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد این موضوع را تأیید کرد و خواستار همکاری بانک‌ها با نهضت ملی مسکن شد.
محمد راستا اظهار داشت: بانک‌های استان برای پرداخت نکردن تسهیلات بهانه تراشی می‌کنند و مشکلات پرداخت قرارداد‌ها به قوت خود باقی است.
وی افزود: در یک هفته اخیر بیش از هزار واحد مسکونی به بانک‌های استان معرفی شده اما قرارداد‌هایشان منعقد نشده است.
مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه از سیستم بانکی استان تقاضامندیم این مشکل را رفع کند، تصریح کرد: اخیراً هم مبلغ تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن در بانک‌های استان افزایش یافته است.
راستا ابراز کرد: در سال گذشته ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن در مرکز استان پرداخت می‌شد اما اکنون به سقف ۵۵۰ میلیون تومان رسیده است.
وی تأکید کرد: موضوع زیرساخت‌های آب و برق عامل کندی خیلی از پروژه‌های مسکن در استان کهگیلویه و بویراحمد شده است و برخی از این معضلات هم همچنان ادامه دارد. زمان زیادی تا سفر دوم ریاست جمهوری به کهگیلویه و بویراحمد باقی نمانده است. یکی از اهداف این سفرها، عزل مدیران ناکارآمد است. چنانچه مدیران بانک‌های استان با نهضت ملی همکاری نکنند، ممکن است در لیست مدیران معزول قرار گیرند. البته تنها گلایه از بانک‌های استان به نهضت ملی محدود نمی‌شود. پرداخت تسهیلات و سخت‌گیری‌های بی‌مورد گلایه مردم را موجب شده است. برخی باید سال‌ها پشت درب بانک‌ها منتظر بمانند تا تسهیلاتی چندمیلیونی با بازپرداخت بسیار کوتاه‌مدت دریافت کنند. این در حالی است که استان کهگیلویه و بویراحمد از نظر بیکاری، در وضعیت مناسبی قرار ندارد و دریافت تسهیلات می‌تواند بخشی از مشکلات این مردم محروم را رفع کند.

برچسب ها :

ناموجود