تاریخ انتشار : یکشنبه 29 مرداد 1402 - 4:15
کد خبر : 1409

در مرکز کهگیلویه و بویراحمد ؛ سگ های ولگرد، چالش جدید استان

در مرکز کهگیلویه و بویراحمد ؛ سگ های ولگرد، چالش جدید استان

کهگیلویه و بویراحمد استانی کوچک به لحاظ مساحت اما کشوری با مشکلات و معظلات متعدد و فراوانی است. نه اینکه مشکلات و معضلات در این استان به یک باره زیاد شده بلکه به مرور زمان و به علت انباشته شدن مشکلات حل نشده، کهگیلویه وبویراحمد به تلی از مشکلات تبدیل شده است. فرقی ندارد که

کهگیلویه و بویراحمد استانی کوچک به لحاظ مساحت اما کشوری با مشکلات و معظلات متعدد و فراوانی است. نه اینکه مشکلات و معضلات در این استان به یک باره زیاد شده بلکه به مرور زمان و به علت انباشته شدن مشکلات حل نشده، کهگیلویه وبویراحمد به تلی از مشکلات تبدیل شده است. فرقی ندارد که به کدام نقطه استان نگاه کنید هر جایی که بنگرید باکوهی از مشکلات حل نشده روبرو می شوید که شاید حل کردن تدریجی و به موقع این مشکلات می توانست از بروز معضلات بعدی جلوگیری نماید.
به گزارش امید مردم، موضوع سگ های ولگرد نیز به تازگی به معضلات این استان اضافه شده است. معضلی که شاید اگر هر کدام از دستگاه ها صرفا به وظایف قانونی خود عمل می کردند خیلی زودتر از این که به معضلی دست و پاگیر تبدیل شود، حل می شد اما کوتاهی از انجام وظایف باعث گردیدتا این موضوع به دیگر معضلات استان بویژه شهریاسوج اضافه گردد.
وجود سگ های ولگرد می تواند باعث مشکلات فراوانی از جمله آلودگی ها، بیماریها، حمله به انسان ها و سایر حیوانات، آسیب به محیط زیست و ایجاد رعب و وحشت در جامعه گردد بنابراین جمع آوریسگ های وگرد یک وظیفه اساسی و اجتناب ناپذیر است . فارغ از اینکه وظیفه کدام دستگاه در این زمینه سنگین تر است به نظر می رسید تعامل میان دستگاهی در بین متولیان در این زمینه حلقه مفقوده جمع آوری سگ های ولگرد باشد.
به‌نظر می‌رسد که عدم اقدام موثر در این زمینه به دلیل ضعف هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف است بنابراین تنها تاکید بر تقسیم وظایف بین دستگاه‌ها کافی نیست؛ بلکه نیازمند همکاری فعال و هماهنگی بین آن‌ها برای اجرای اقدامات جمع آوری و مدیریت سگ‌های ولگرد است.
هر چند که ممکن است کمبود اعتبارات نیز در این زمینه وجود داشته باشد اما باید قبول کنیم که کمبود اعتبارات نمی تواند به تنهایی باعث و بانی عدم انجام وظایف قانونی بویژه دراین موضوع خاص باشد.
مسولین نیز که صرفا تشکیل جلسه برای بررسی معضل را از بر شده اند هر روز خبراز تشکیل جلسه و بررسی یکی ازمعضلات و چند صفحه مصوبات آن خبر می دهند اما هر چه نگاه میکنیم نه مصوبات جلسات اجرایی می شود و نه معضلات استان حل می شود.
حال موضوع جمع آوری سگ‌های ولگرد در کهگیلویه و بویراحمد به یک چالش جدی تبدیل شده است که نه تنها به بهداشت و امنیت جامعه، بلکه به حفظ نظم اجتماعی در استان نیز آسیب می‌زند.
معاون سیاسی استاندار که آمار تشکیل جلسات را بیشتر از سایر مسولین استان با آب و تاب بیان میکند این بار نیزاز تشکیل جلسات متعدد برای جمع آوری سگ های ولگرد خبر می دهد و معتقد است که مسئولیت جمع آوری سگ های ولگرد بر عهده شهرداری است اما تا کنون هیچ اقدام موثری انجام نداده است. هر چند که معاون سیاسی مدیران دستگاهها را تهدید به معرفی به سازمان بازرسی در صورت کوتاهی در انجام وظیفه و جمع آوری سگ های ولگرد می نماید اما دستگاههای اجرایی شاید احساس می کنند که این توپ وتشرها نیز مانند سایر جلسات بوده و صرفا شعاری است و هیچگاه بصورت عملی اجرا نخواهد شد.
اهمیت این موضوع به‌طور واضح در اظهارات مقام‌های محلی به چشم می‌خورد. آن‌ها بر اینکه هر کدام از دستگاه‌ها باید وظیفه خود را در جمع آوری سگ‌های ولگرد انجام دهند، تاکید می‌کنند. اما بی‌اقدامی تاکنون و شروع عملیات ناکام، به نقص در اجرای وظایف و مسئولیت‌پذیری میان دستگاه‌های ذیربط اشاره می‌کند.
برای حل این چالش، لازم است که دستگاه‌های مختلف همکاری فعال و متقابل خود را تقویت کنند. تنها با تدابیر هماهنگ و تعامل مؤثر، می‌توان به بهبود وضعیت جمع آوری سگ‌های ولگرد و بهبود بهداشت و امنیت جامعه دست پیدا کرد. همچنین، دولت محلی و دستگاه‌های ذیربط باید به تخصیص منابع مالی کافی توجه کنند تا اقدامات مورد نیاز در این زمینه اجرا شود.
با توجه به اظهارات اخیر مقام‌های محلی و اهمیت اجرای وظایف مسئولانه، انتظار می‌رود که دستگاه‌های مرتبط با همکاری فعالی جهت جمع آوری سگ‌های ولگرد بپردازند و این مشکل را به‌طور جدی مورد بررسی و اقدام قرار دهند. این تدابیر می‌توانند به حفظ بهداشت عمومی و امنیت جامعه اسکانی دائمی و مطمئنی را برای ساکنان استان فراهم کنند.

 

برچسب ها :

ناموجود