تاریخ انتشار : جمعه 23 دی 1401 - 11:41
کد خبر : 596

تقاطع تنگ مهریان یاسوج/ سه راهی مرگ با ۸۸ معارض

تقاطع تنگ مهریان یاسوج/  سه راهی مرگ با ۸۸ معارض
سالهاست که ساز مرگ در محور خطرناک یاسوج به اقلید (تقاطع تنگ مهریان) کوک شده و تکمیل طرح در دست اجرای مسیر یاد شده به دلیل آنچه که کمبود اعتبار و وجود معارض خوانده می شود،تاکنون پیشرفت کاری مناسبی نداشته است.

سالهاست که ساز مرگ در محور خطرناک یاسوج به اقلید (تقاطع تنگ مهریان) کوک شده و تکمیل طرح در دست اجرای مسیر یاد شده به دلیل آنچه که کمبود اعتبار و وجود معارض خوانده می شود،تاکنون پیشرفت کاری مناسبی نداشته است.
جاده یاسوج به اقلید (تقاطع تنگ مهریان) معروف به سه راهی مرگ به عنوان یک نقطه حادثه خیز، در این سال ها شاهد بروز صدها حادثه تلخ و تصادف دلخراش در این محور بوده که همواره سوژه رسانه ها و دغدغه متولیان امر بوده است.
بی احتیاطی و خطای انسانی در کنار ناایمن بودن جاده به عنوان ۲ عامل اصلی در بروز سوانح نقش تعیین کننده‌ای دارند اما از سوی دیگر نمی‌توان به آسانی از برخی کم توجهی‌ها در سال های گذشته در عملیات اجرایی این جاده ملی گذشت.
این طرح ۱۳ شهریورماه سال ۹۹ با حضور وزیر راه و شهرسازی وقت کلنگ زنی شد و قرار بود ۲۴ ماهه به بهره برداری برسد و از آن زمان تاکنون این محور پیشرفت فیزیکی مطلوبی (حدود ۲۴ درصد) نداشته است که دلایل عمده آن کمبود اعتبارات و معارضات محلی از سوی مسئولان امر اعلام شده است.
صدها حادثه تلخ در این مسیر پردد اما ناایمن حکایت از ضرورت توجه بیش از پیش مسئولان و متولیان امر برای ساماندهی، رفع نقاط حادثه خیز و تکمیل این جاده مهم و میانبر دارد.

جاده یاسوج به اقلید (تقاطع تنگ مهریان) پروژه ای با ۸۸ معارض
پیمانکار این طرح (مدیرعامل شرکت توژال بتن) به ایرنا گفت: بدون دریافت هیچ پیش پرداختی ، با ۴۴ میلیارد تومان از جیب خودش کار را آغاز کرده و به پیش برده است و پروژه تعریف شد اما پولی وجود ندارد.
مجید جانی‌پور افزود: پس از ۲ سال مدت زمان قرارداد تمام شده است و لیستی با نقشه ها تهیه شد که در آن ۸۸ نفر معارض دارد.
وی تاکید کرد: هر پروژه قبل از تحویل به پیمانکار باید ۲ فاکتور در آن رعایت شود که یکی از آن ها این است که طرح بدون معارض به پیمانکار تحویل داده شود.
پیمانکار این طرح ابراز داشت: مرحله دوم این است که باید ۳۰ درصد از مبلغ قرارداد به حساب کارفرما واریز شود که این فاکتور نیز انجام نشده است.
جانی پور ادامه داد: به دلیل مشکل مطالبات و معارضان پروژه چند ماه تعطیل بود و خواستند پیمانکار را خلع ید کنند که به همین خاطر شرکت نتوانست کار را در این مدت ادامه دهد.
وی تاکید کرد: در این محور چهار ماه پشت سر هم کار شده یعنی از تاریخ بیست و پنجم آذرماه سال گذشته تا اسفندماه همان سال به مدت چهار ماه کار شد و نزدیک هشت هزار متر مکعب بتن ریخته شده است.
پیمانکار طرح گفت: بالغ بر ۳۰۰ تن آرماتور ریخته شده، هشت هزار متر قالب بندی و ۵۴ هزار متر مکعب خاکبرداری صورت گرفته است و شب و روز اینجا کار شده است و کاری که باید یک سال طول می کشید در یک ماه و نیم جمع شده است.

طرح تقاطع تنگ مهریان مشکل اعتبار دارد
وی گفت: کل اعتباری که در ۲ و سال و نیمی که از کلنگ زدن این طرح می گذرد تنها هشت میلیارد تومان بوده که تحویل پیمانکار شده است .
جانی پور ابراز داشت: پروژه‌هایی که بودجه ملی دریافت می‌کنند نیازمند تلاش و پیگیری مسئولان استانی هستند و با توجه به اهمیت این پروژه پیگیری اعتبار ضرورت دارد.
پیمانکار طرح ادامه داد: این پروژه چون بحث ابنیه در دل آن نهفته است و عمده هزینه ها و برآوردها بابت برآورد آن است و حساسیت خاص خودش را دارد.
وی تاکید کرد: ۴۴ میلیارد تومان میزان مطالبات پیمانکار بوده و ۹ ماه است پولی برای طرح دریافت نشده و اکنون با چه توان و سرمایه ای می توان کار کرد.
جانی پور تصریح کرد: از مسئولان انتظار می رود که یکی تامین اعتبار طرح و دیگری همکاری بشود تا معارضین رفع شوند و در صورت تحقق این موارد، پروژه در کمترین زمان اجرا و تحویل داده می شود.
این پیمانکار افزود: سال گذشته حدود ۸۰ درصد از بودجه مسیر جاده یاسوج به اقلید (تقاطع تنگ مهریان) به شیراز داده شد و امسال با رایزنی های صورت گرفته ۶۰ درصد به شیراز و ۴۰ درصد به این استان اختصاص یافته که این مبلغ هم هنوز تخصیص نیافته است.
جانی پور بیان کرد: در اجرای این پروژه، ۶۰ نفر نیروی بومی مشغول به کار شده‌اند و به واسطه همین پروژه نیز برای ۱۶۰ مورد از اصناف، درآمدزایی و به کسب‌وکارشان رونق اقتصادی داده شده است.

میزان تخصیص اعتبار به پروژه تقاطع تنگ مهریان چقدر بوده؟
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از تخصیص اعتبار پروژه‌های سفر سال گذشته رئیس جمهور خبر داد و گفت: انتظار می‌رود با تخصیص این اعتبار، شاهد تحول جدی در حوزه عمرانی استان باشیم.
کیامرث حاجی زاده از اختصاص اعتبار به پروژه تقاطع تنگ مهریان خبر داد و ابراز داشت: مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به مصوبات قبلی سفر اضافه شده است.
وی افزود: پروژه باید فعال شود در غیر این صورت ماده ۴۶ قانون برای پیمانکار اجرا شود.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: برای نخستین بار در استان ساختارشکنی شده و عمر پروژه‌های عمرانی از ۱۵ و ۱۷ سال بسیار کاسته شده است.

آخرین اقدامات از عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح یاسوج مهریان
مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد گفت: پروژه تقاطع غیر همسطح مهریان ( جاده اصلی سورمق، اقلید – یاسوج )که یکی از نقاط پرترافیک استان است و روزانه شاهد تصادفات در این مکان هستیم.
وی افزود: به همین دلیل تقاطع غیر همسطح پیش بینی شده که تاکنون بیش از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
راستا تاکید کرد: این طرح یکی از پروژه های راهسازی در استان بوده که امید است هر چه سریع تر این محور به بهره برداری برسد تا آمار تصادفات روزانه در این منطقه کاهش یابد و راه ایمنی برای هموطنان ایجاد شود.
مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: بیشتر معارضات محلی مشکلات اجرای این طرح هستند که زمین هایی در این منطقه داشته اند و بخش کمی از پرداخت ها به این معارضان انجام شده و بخش زیادی از این پرداختی ها مانده است.
راستا بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات این پروژه کمبود اعتبار است زیرا که حجم پروژه و مبلغ ریالی پروژه بالاست و نیاز به تزریق منابع مالی خیلی بیشتری دارد.قیمت معارض از لحاط ریالی با خود اجرای پروژه برابری می کند.
وی ادامه داد: این محور در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۷ میلیارد تومان اعتبار دارد.

(تقاطع غیر هم سطح در تنگ مهریان) جاده ای پر اهمیت
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد در خصوص طرح های راهسازی معتقد است: همه پروژه های راهسازی استان فعالند و حرکت های خوبی در استان آغاز شده است که بسیار تحول آفرین اند.
وی افزود: محور یاسوج به اقلید هم از جمله طرحهای بزرگی است و امسال در متمم سفر رئیس جمهور ۱۰ میلیارد تومان برای آن پیش بینی شده است .
شهابی نسب افزود: پروژه تقاطع غیر همسطح مهریان ( جاده اصلی سورمق، اقلید – یاسوج )که یکی از نقاط پرترافیک استان است.
این طرح ۱۳ شهریورماه سال ۹۹ کلنگ زنی شد و قرار بود ۲۴ ماهه به بهره برداری برسد.
یکی از نقاط حادثه‌خیز در کهگیلویه و بویراحمد و مرکز این استان تقاطع محور یاسوج به اقلید در منطقه مهریان که ورودی مناطق گردشگری استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد بوده که ساماندهی آن با توجه به در حال اجرا بودن محور یاسوج -اقلید از اهمیت خاصی برخوردار است.

روزانه شاهد تصادفات در این منطقه هستیم
رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: این محور یکی از نقاط حادثه خیز شناسایی شده استان است که ضرورت دارد هر چه سریع تر عملیاتی اجرایی این محور سرعت بگیرد.
سرهنگ بهنام ویسی پور افزود: با انجام اقدامات کوتاه مدت از جمله ایجاد یک میدان کوچک در محدوده مذکور و ایجاد سرعت کاه اندکی از حجم تصادفات کاسته شد اما روزانه شاهد تصادفات بیشمار در این محدوده هستیم که بیشتر از نوع خسارتی هستند.
وی تاکید کرد: جاده یاسوج به اقلید (تقاطع غیر هم سطح در تنگ مهریان) یک محور گردشگری و تفریحی است که تالارها و باغ های زیادی در این محدوده هم قرار دارد که این عوامل سبب می شود خودروهای زیادی در این مسیر تردد کنند.
رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: همچنین عده ای این مسیر را برای رسیدن به سی سخت (شهر گردشگری) انتخاب می کنند و از سوی دیگر پیست اسکی کاکان هم در نزدیکی این منطقه واقع شده، دوباره این عوامل هم به بیشتر شدن حجم خودروها و ترافیک در این محدوده می افزاید.
وی تاکید کرد: بنابراین شاهد حجم زیاد تردد ها و تصادفات در بیشتر ایام سال به ویژه تعطیلات پایان هفته هستیم که گره ترافیکی ایجاد و بیشتر روزها قفل می شود و همچنین روزانه تصادفات خسارتی در این محدوده روی می دهد.
تاکنون ۵۵ نقطه حادثه خیز در استان شناسایی شده است که رفع آن ها در دستور کار قرار گرفته است.

دولت سیزدهم میراث دار طرح های تکمیل نشده راهسازی
کهگیلویه و بویراحمد تنها استانی است که آزادراه ندارد اما در این چند سال در بخش راه، حمل و نقل و فرودگاه تحول خوبی در استان ایجاد شده است و در حال حاضر بیش از ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه در آن وجود دارد.
کهگیلویه و بویراحمد در کریدور شمال به جنوب قرار دارد اما سال ها بود که به دلیل کوهستانی بودن بخش زیادی از منطقه و نیاز به سرمایه گذاری چند برابری برای جاده سازی عملیات راهسازی در آن به کندی صورت می گرفت.
هم اینک طرح های بزرگ راهسازی در کهگیلویه و بویراحمد در دست اجراست و شاهد خدمات برجسته دولت سیزدهم در حوزه تخصیص اعتبارات و پیشرفت فیزیکی طرح هایی هستیم که حتی طول عمر یکی از آن ها به ۲۹ سال هم می رسد. به گفته حاجی زاده معاون عمرانی استاندار، رصد و پیگیری مداوم طرحهای عمرانی ، این استان را در حقیقت به کارگاه سازندگی تبدیل کرده و همت و اراده ای در استان به وجود آمده است تا پروژه ها به سرانجام برسند.
چنانچه طرح تقاطع غیر همسطح تنگ مهریان هر چه سریع تر تامین تامین اعتبار نشود کار مردم در زمان تعیین شده انجام نشده و از لحاظ ریالی به این استان و بیت المال ضرر وارد خواهد شد.
این استان با داشتن کمتر از ۱۴۰ کیلومتر بزرگراه و شرایط خاص توپوگرافی و کوهستانی یکی از استان های خطرناک در زمینه سوانح و حوادث رانندگی است.
بر اساس برآورد هزینه هر کیلومتر بهسازی و آسفالت راه های اصلی در این استان حدود دو تا سه برابر استان های کویری است.