تاریخ انتشار : دوشنبه 19 تیر 1402 - 12:32
کد خبر : 1292

همت الله دانش

با احیای کارخانه قند یاسوج ؛ «ما می توانیم» در یاسوج به واقعیت پیوست

با احیای کارخانه قند یاسوج ؛ «ما می توانیم» در یاسوج به واقعیت پیوست

کارخانه قند یاسوج نامی آشنا برای همه مردم استان که از آن به عنوان نماد صنعت ، تولید و سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد نام می برند. کارخانه ای که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۴۴ و با ظرفیت اسمی تولید روزانه یک هزار تن قند و شکر آغاز شد اما بخت با کارخانه

کارخانه قند یاسوج نامی آشنا برای همه مردم استان که از آن به عنوان نماد صنعت ، تولید و سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد نام می برند. کارخانه ای که عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۴۴ و با ظرفیت اسمی تولید روزانه یک هزار تن قند و شکر آغاز شد اما بخت با کارخانه قند یاسوج یار نبود تا بتواند کام مردم محروم این استان را برای مدت طولانی شیرین نماید و با دسته و پنجه نرم کردن با مشکلات و معظلات فراوان سرانجام کمرش در زیر بار مشکلات خم شد و به حالت رکود درآمد تا مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در ورودی شهر یاسوج با تماشای تابلو و ساختمانهای عظیم این کارخانه آه سردی بکشند و بر سوء مدیریت و ناکارآمدی متولیان امر افسوس بخورند. کارگرانی نیز که چند صباحی در این کارخانه مشغول کار بودند در زمان های متفاوت از معوق ماندن حقوق و عدم پرداخت بیمه کارگری فریاد بر می آوردند و مسوولین و متولیان امر نیز، قدیمی بودن تجهیزات و کمبود اعتبارات برای نوسازی قطعات فنی و همچنین نبود چغندر قند را پاسخی برای معترضان بیان می کردند هر چند که این توجیهات متولیان و مسوولین برای کارگران بیکار مانده قابل قبول نبود اما ناامید نشدند و همیشه امید به آینده و گشایش در کار باعث سرزندگی آنان می شد. دولت سیزدهم به ریاست ابرهیم رئیسی احیای واحدهای راکد را در دستور کار قرار داد تا قرعه فال در سفرمهر ماه ۱۴۰۰ رئیس جمهوربه کهگیلویه و بویراحمد به نام کارخانه قند یاسوج بیفتد و به عنوان مطالبه عمومی از سوی رسانه ها و مسوولین عنوان گردد. از آنجا بود که ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) مسوولیت احیای کارخانه را بر عهده گرفت تا در یک برنامه زمانبندی شده تدابیر لازم برای بازگشت سریع کارخانه به چرخه تولید در استان را آغاز نماید. مطالبه گری مردم، رسانه ها و جدیت مسوولین ستاد اجرایی در استان سبب گردید تا مقدمات کار فراهم شود و اکنون در سفر دوم رئیس جمهور به استان آماده استقبال و پذیرایی از هیات برای افتتاح باشد تا بار دیگر کام مردم استان را شیرین نماید و با سربلندی عنوان نماد صنعت استان را برای خود نگه دارد و با صدای بلند و لبخندی بر لب « ما می توانیم» را فریاد بزند.
مردم استان کهگیلویه وبویراحمد قدردان تلاش ها و زحمات متولیان و مسوولین امر در این زمینه خواهند بود و انتظار دارند سایر واحدهای راکد تولیدی در استان نیز با برنامه ریزی و جدیت متولیان گام های اساسی و مهم برای بازگشت به چرخ تولید را بردارند تا زمینه اشتغال جوانان تحصیل کرده و بیکار استان فراهم شود.

برچسب ها :

ناموجود