تاریخ انتشار : شنبه 24 دی 1401 - 16:40
کد خبر : 666

آقای استاندار فکری به حال ستاد بحران کنید

آقای استاندار فکری به حال ستاد بحران کنید
آقای استاندار باید فکری به حال رفع اختلافات بین دستگاهی و ستاد مدیریت بحران خود کند چرا که با التماس و خواهش نمی توان بر مشکلات فایق آمد.

«هواشناسی وضعیت هشدار برای کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد»، «سامانه بارشی برف و باران وارد استان می شود» و «نشست ستاد بحران کهگیلویه و بویراحمد به ریاست آقای استاندار تشکیل شد».
این ها نمونه تیترهای خبری است که این روزها در رسانه های استان کهگیلویه و بویراحمد منتشر می شود. هر چند که این اخبار دیگر برای مردم عادی شده است و امید چندانی به مصوبات ستاد بحران ندارند اما باعث می شود که مردم خود هوشیارتر باشند و با برنامه ریزی و مدیریت با این وضعیت مقابله نمایند و منتظر مدیران و ستاد بحران استان نمانند که اگر غیر از این باشد کلاهشان پس معرکه است.
همین چند روز پیش بود که علیرغم تمام هشدارها و تشکیل جلسات ستاد بحران با بارش برفی که شاید در مناطق شهری به ۲۰ سانتی متر هم نمی رسید دستگاههای خدمات رسان و در راس آنها ستاد بحران استان چنان در گِل گیر کردند که علی احمد زاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد مجبور شد به صورت رسمی از مردم عذرخواهی نماید.
وضعیت نابسمانی که تردد در شهر را با مشکل مواجه نمود و در بسیاری موارد، شهرداری حتی از جمع کردن شاخه های شکسته درختان عاجز ماند به طوری که هنوز بعد از گذشت چند روز در برخی از خیابان های شهر درختان شکسته بر اثر برف به حال خود رها شده اند.
آب برخی از مناطق قطع شد و در برخی مناطق نیز روزانه چند ساعت از داشتن آب محروم هستند و این خود نشان دهنده وجود بحران جدی در آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد است که حتی برای چند ساعت نمی تواند آب ذخیره ای برای شهروندان داشته باشد تا در چنین شرایطی دچار بحران قطعی آب نشوند.
برق برخی از مناطق حتی در شهر یاسوج برای ساعتها قطع بود و کسی پاسخگوی این وضعیت نبود.
هر چند که احمد زاده کمبود نیرو و پرسنل را دلیل این امر اعلام کرد اما خودش نیز این توجیه همیشگی و فرار از پاسخگویی را قبول نداشت و با تشر زدن به مدیران عضو ستاد بحران، عدم اطلاع رسانی دقیق و به موقع به او را مورد نکوهش قرار داد و کمک گرفتن از سایر شهرستان ها و یا استانهای همجوار را راهی برای حل این معضل بیان کرد.
مدیران کت شلواری اتوکشیده ستاد بحران استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور در برنامه های زنده ای که از شبکه استانی دنا پخش می شد چنان از فعالیت ها و عملکردهای موفق خود می گفتند که اگر کسی خارج از استان به این گفتگو ها گوش می داد نسبت به وضعیت آرمانی و ایده آل ستاد بحران در استان غبطه می خورد و آرزو می کرد که در سایر نقاط نیز چنین وضعیتی حاکم بود اما باید باور کنیم که ستاد مدیریت بحران استان بیش از هر موضوع دیگری خود دچار بحران مدیریت و شایسته سالاری است.
با تمام این شرایط از امروز شنبه هوای استان برای باری دیگر برفی و بارانی می شود و سازمان هواشناسی برای این وضعیت در کهگیلویه و بویراحمد هشدار جدی داده است. نشست های ستاد بحران استان نیز تشکیل گردید و آقای استاندار از مدیرانش خواست تا همگی « پای کار» باشند و مشکلات گذشته دیگر تکرار نشود. اما احمد زاده که خود بهتر ازهر کسی می داند که مدیرانش ، مدیر روز سخت و بحرانی نیستند تقاضای تشکیل پویش کمک مردمی به نیروهای ستادی را مطرح کرد و از مردم خواست تا دستگاه ها را یاری کنند و برف پیاده روهای جلوی منازل و مغازه ها را تمیز نمایند.
اما فارغ از کمبود امکانات و ضعف مدیریتی که بر ستاد بحران و اعضای آن وارد است اختلاف در بین دستگاهها نیز مزید بر علت است تا نتوانند به خوبی خدمات رسانی نمایند و در بحران ها بر مشکلات فایق آیند که این مهم را آقای استاندار نیز به خوبی درک کرده است به طوری که همکاری بین دستگاهی را ضعیف عنوان می کند و از مدیران می خواهد تا اختلافات را کنار بگذارند و همه با هم استان را اداره کنند.
با تمام این شرایط امیدواریم که با همراهی مردم بتوانیم از این مرحله نیز به خوبی و خوشی عبور کنیم اما آقای استاندار باید فکری به حال رفع اختلافات بین دستگاهی و ستاد مدیریت بحران خود کند چرا که با التماس و خواهش نمی توان بر مشکلات فایق آمد./همت الله دانش