تاریخ انتشار : پنجشنبه 22 تیر 1402 - 2:40
کد خبر : 1299

آب پاکی استاندار روی دست مردم، سد آبریز کلنگ زنی نمی شود

آب پاکی استاندار روی دست مردم، سد آبریز  کلنگ زنی نمی شود

سد آبریز در کهگیلویه و بویراحمد که قرار است به عنوان دومین سد بر روی رودخانه مارون ساخته شود و ۳۰ هزار هکتار اراضی دیم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی چرام و لنده را سیراب و تنش کم آبی چهار شهرستان را برطرف کند، سال هاست که مردم استان چشم انتظار ساخت این سد هستند اما به

سد آبریز در کهگیلویه و بویراحمد که قرار است به عنوان دومین سد بر روی رودخانه مارون ساخته شود و ۳۰ هزار هکتار اراضی دیم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی چرام و لنده را سیراب و تنش کم آبی چهار شهرستان را برطرف کند، سال هاست که مردم استان چشم انتظار ساخت این سد هستند اما به گفته استاندار در سفر رئیس جمهور کلنگ زنی نخواهد شد.
به گزارش امید مردم ، عملیات احداث سد مارون ۲ معروف به آبریز با هدف انتقال آب به ۳۰ هزار هکتار از زمین‌های تشنه شهرستان‌های کهگیلویه و چرام که مورد تاکید وزیر وقت نیرو در سفر مهرماه سال ۹۸ به این استان بود.
با ساخت این سد، آب بصورت ثقلی از یک تونل به طول چهار هزار ۹۰۰ متر به لوله‌هایی به طول هفت هزارو ۴۰۰ متر انتقال و با احداث تونلی به طول شش هزارو ۴۵۰ متر آب به دشت‌های شهرستان‌های کهگیلویه و چرام انتقال می‌یابد.
این سد منافع زیادی برای استان دارد و به رونق و توسعه این منطقه کمک خواهد کرد، حتی استان های همجوار نیز از مزیت ها و قابلیت های این سد بهره مند خواهند شد.
اکنون مردم استان به ویژه کشاورزان شهرستان های گرمسیری در آستانه سفر رئیس جمهور انتظار دارند صدایشان شنیده شود و زمین های تشنه شان سیراب شود.
البته سال هاست که مردم این مناطق در کنار رودخانه پرآب مارون زندگی می کنند اما برای گوجه چینی و برداشت محصول به استان های همجوار می روند و زمین های خودشان در خشکی مطلق به سر می برد.
از سوی دیگر تنش آب آشامیدنی در این شهرستان های گرمسیری، مردم را به ستوه آورده و تصمیم هیات دولت در سفر پیش روی رئیس جمهور بر تسریع در ساخت این سد در دل مردم این منطقه امید ایجاد خواهد کرد.

اخد تمام مجوزها برای سد آبریز
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: سد آبریز تمام مجوزهای خود را اخذ کرده و مطالعات فاز دوم آن در حال نهایی شدن است.
آرش مصلح افزود: سد آبریز از جمله طرح‌هایی است که قرار هست در حضور رئیس جمهور مطرح و به نتیجه برسد.

سد آبریز مطاله بحق مردم استان
استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: یکی از مطالبات به حق مردم استان سد آبریز کهگیلویه است که سبب تحول در کشاورزی و معیشت مردم خواهد بود.
سید علی احمدزاده افزود: سد آبریز از روند ساخت خارج نشده اما مقدمات کار برای کلنگ زنی در سفر دور دوم رئیس جمهور آماده نشده است.
وی ابراز کرد: پنج رودخانه استان حوزه آبریز رودخانه مارون را تشکیل می دهد و ۱۸۷ میلیون متر مکعب سهم آب استان است.
وی تاکید کرد: سهم آب این استان در مارون برداشت نمی شود و جذب استان خوزستان می شود.
احمدزاده افزود: پمپاژ آب رودخانه مارون به دهدشت غربی، موجب کم شدن ۵۶ میلیون متر مکعبی حقابه سد آبریز شد و با پایین آوردن دیوار سد، وزارت نیرو اعلام کرد که باید مطالعات سد مجددا انجام بگیرد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: مجوز زیست محیطی این سد که مهمترین مجوز بوده را اخذ کردیم، وزیر نیرو قول داده اند که این سد ساخته شود ولی منتظر تکمیل مطالعات هستند.
وی با اشاره به اینکه سد آبریز از روند ساخت خارج نشده اظهار کرد: برآورد ما این است که با احداث سد در کهگیلویه و چرام درآمد مردم بالغ بر هفت هزارمیلیارد تومان افزایش پیدا می کند و تحول زا خواهد بود.

سد آبریز در یک نگاه
مارون از رودخانه‌های جنوب غربی ایران جزو ظرفیت های مهم استان کهگیلویه و بویراحمد و بخصوص شهرستان کهگیلویه که سالهای زیادی است آب این رودخانه رونق کشاورزی استانهای پایین دست را شتاب بخشیده است.
این رودخانه پرآب و دائمی با عبور از رشته کوه زاگرس در استان کهگیلویه و بویراحمد در پایین دست با اتصال دو رودخانه دائمی چاروسا و موگرمون شهرستان لنده سد بزرگ مارون را طی این سالها به یکی از سدهای مهم در جنوب کشور تبدیل کرده است.
رودخانه مارون به همراه دو رودخانه دیگر شهرستان کهگیلویه ولنده بیشترین آب را از استان خارج می‌کند.
عملیات احداث سد مارون ۲ معروف به آبریز با هدف انتقال آب به ۲۰ هزار هکتار از زمین‌های تشنه شهرستان‌های کهگیلویه و چرام که مورد تاکید وزیر وقت نیرو در سفر مهرماه سال ۹۸ به این استان بود.
با ساخت این سد، آب بصورت ثقلی از یک تونل به طول چهار هزار ۹۰۰ متر به لوله‌هایی به طول هفت هزارو ۴۰۰ متر انتقال و با احداث تونلی به طول شش هزارو ۴۵۰ متر آب به دشت‌های شهرستان‌های کهگیلویه و چرام انتقال می‌یابد. مطالعات فاز اول و دوم این طرح از سوی منابع آب اجرایی شده است. این سد با ارتفاع ۱۵۰ متر و بصورت آر سی سی اجرا می‌شود.
بر اساس تخصیص وزارت نیرو ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به دشت‌های کهگیلویه و چرام منتقل خواهد شد. سد آبریز که برای آبیاری بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان‌های کهگیلویه و چرام پیش بینی شده است شکوفایی و توسعه بخش کشاورزی در این مناطق را در پی خواهد داشت. سد آبریز با توجه به تولید ۲۸ هزار مگاوات برق هم برای دولت و هم برای مردم منطقه سودآوری زیادی دارد.
سد آبریز در محدوده روستای آبریز در شمال شرقی شهرستان کهگیلویه احداث می‌شود. به گفته مسئولان این سد نه تنها مزیت های فراوانی برای استان کهگیلویه و بویراحمد خواهد داشت بلکه استان های همجوار نیز از مزیت ها و قابلیت های این سد بهره مند خواهند شد.
کهگیلویه و بویراحمدی که ۲ میلیون مترمکعب تولید آب در مارون دارد و حدود ۴۹۰ میلیون متر مکعب هم سهم دارد ۱۳۵ میلیون متر مکعب آن را حق دارد در زمستان بگیرد لذا سد آبریز با این وضعیت مطالعه شد و مجوز تخصیص آب، زیست محیطی، پدافند غیرعامل، باستان شناسی و فنی گرفت.
طبق آخرین مطالعات از سد آبریز قرار است این سد ۳۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان های کهگیلویه و چرام را پوشش دهد به معنای آنکه ۱۲ هزار هکتار در کهگیلویه و هشت هزار هکتار در چرام عملیاتی شود.

برچسب ها :

ناموجود